Babka lancetowata właściwości lecznicze http://zdrowszeznatury.pl

Babka lancetowata właściwości lecznicze

Babka lancetowata właściwości lecznicze
32 głosów, średnia 4.25 (ocena ogólna 80%)

Babka lancetowata właściwości lecznicze http://zdrowszeznatury.pl

Na pewno ją znasz, bo to powszechnie znany, pospolity chwast. Znajdziesz go na łąkach, polanach, pastwiskach i przydrożach. Być może pamiętasz, że listek babki przyłożony do zadrapanego kolana lub ukąszenia, łagodzi przykre objawy. A to nie jedyne działanie babki lancetowatej. Do innych właściwości leczniczych zalicza się działanie przeciwdrobnoustrojowe, wykrztuśne, przeciwkaszlowe, pobudzanie wydzielania interferonu oraz wspomaganie leczenie owrzodzeń żołądka i dwunastnicy.

Babka lancetowata ( Plantago lanceolata L.) od wieków znana jest i stosowana w medycynie ludowej. Zwyczajowo stosuje się ją jako środek przeciwbakteryjny, przeciwzapalny, leczący chrypkę, kaszel. Jak można przeczytać w ocalałych traktatach medycznych, w starożytności, stosowano sok z babki na ukąszenia skorpionów i węży. W średniowieczu zaś wykorzystywano babkę na złamania i opuchlizny oraz jako antidotum na miłosne oczarowanie. Babka lancetowata właściwości lecznicze zawdzięcza swojemu składowi.

Babka lancetowata – skład

Liście babki lancetowatej zawierają flawonoidy, garbniki, kwasy organiczne, substancje śluzowe, pektyny, związki krzemu, żelaza, potasu oraz cynku. Co ciekawe, liście babki zawierają glikozydy irydoidowe. Babka lancetowa ma również właściwości osłaniające wątrobę – działa antyhepatoksyczne, np. w zatruciach czterochlorkiem węgla i amanitycyną muchomora sromotnikowego. 

Babka lancetowata – właściwości lecznicze:

 • antybiotyczne,
 • zwiększające krzepliwość krwi,
 • działanie ściągające,
 • oczyszcza krew, płuca i żołądek,
 • zmniejszające nadmierną przepuszczalność włosowatych naczyń krwionośnych,
 • rozkurczowe
 • wykrztuśnie,
 • moczopędnie.

Ze względu na działanie przeciwzapalne i ściągające znakomicie nadaje się do zewnętrznego leczenia skóry. Świeże roztarte liście babki pomagają przy skaleczeniach, obtarciach, pęknięciach, nacięciach, użądleniach przez osy i inne owady.

Babka lancetowata do jedzenia

Młode liście babki są jadalne. Można przyrządzać z nich surówki, sałatki lub gotować, jak młodą kapustę. Oprócz niewątpliwych walorów smakowych, jedząc babkę lancetowata, dostarczymy sobie solidną dawkę witamin.

Syrop z babki lancetowatej na kaszel

Wersja I

4 kopiaste garście umytych liści przekręcić przez maszynkę do mięsa. Do otrzymanej papki dolać trochę wody, tak aby paka nie przylegała do naczynia oraz dodać 300 g nieoczyszczonego cukru i 250 g miodu pszczelego. Postawić naczynie na małym ogniu i ciągle mieszając gotować, aż powstanie gęsta ciecz, którą przelewa się na gorąco do słoików i przechowuje w lodówce.

Dorośli: zażywać 4 razy dziennie po 1 łyżce.

Wersja II, równie skuteczna

 • świeży sok z ziela babki lub odwar z korzeni babki – 100 ml
 • miód naturalny – 100 ml
 • cukier – 100 ml
 • sok z jednej cytryny
 • goździki lub cynamon do smaku

Składniki zmieszać na ciepło. Przechowywać w zimnym miejscu.

Dorośli: zażywać 4 razy dziennie. po 1 łyżce.

Polecane produkty:

Błonnik żytni
Inulina działanie, któremu trudno się oprzeć http://zdrowszeznatury.pl
Błonnik żytni
Wspomaga proces budowy tkanki mięśniowej, oczyszcza i odbudowuje naczynia krwionośne. Dodaje energii, działa oczyszczająco na przewód pokarmowy.
Zobacz…

Błonnik gryczany

Topinambur działanie na zdrowie i urodę http://zdrowszeznatury.pl
Błonnik gryczany
Działa wzmacniająco i oczyszczająco. Poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Pomocny w regulowaniu procesu przemiany materii i poprawie metabolizmu węglowodanów.
Zobacz…
 • Zenon Kowalski

  mam pytanie jak pozbawic moj organizm nadmiaru wody