Bacopa monnieri na pamięć, koncentrację i długie życie http://zdrowszeznatury.pl

Bacopa monnieri na pamięć, koncentrację i długie życie

Bacopa monnieri na pamięć, koncentrację i długie życie
80 głosów, średnia 4.06 (ocena ogólna 79%)

Bacopa monnieri na pamięć, koncentrację i długie życie http://zdrowszeznatury.pl

Bacopa monnieri to zioło, które od setek lat jest używane w medycynie ludowej jako środek na długowieczność oraz poprawiający funkcje poznawcze. Po przeprowadzeniu wielu badań wiemy już, że suplementacja Cacopa monnieri może zmniejszyć niepokój i poprawić pamięć.

Bacopa monnieri  stosowana jest głównie w medycynie ajuwerdyjskiej i ma tam status jednego z najbardziej renomowanych ziół, które odmładza, zmniejsza lęki i poprawia pamięć.B. monnieri w Indiach jest wykorzystywana od 5000 lat. Indyjska Materia Medica (Bhavprakasha Nighantu 1500 rok n.e.) zaleca ten surowiec, jako środek polepszający pamięć i koncentrację. Rodzaj Bacopa liczy sobie ponad 100 gatunków i poza Indiami występuje w Nepalu, Chinach, Wietnamie, na Sri Lance i na Florydzie. Często występuje pod nazwą brahmi.

Komercyjnie dostępne preparaty z B. monnieri usprawniają pracę mózgu, zwiększają zdolność koncentracji, polepszają pamięć zarówno u młodych, jak i starszych ludzi. I te działania zostały potwierdzone w licznych badaniach.

Bacopa monnieri – skład chemiczny

Najważniejszymi substancjami czynnymi, jakie występują w brahmi to saponiny steroidowe: bakozydom A i B. Innymi ważnymi związkami występującymi w B. monnieri są:

Alkaloidy: herpestyna i bramina.

Węglowodany i alkoholocukry: D-mannitol;

Białka i aminokwasy;

Związki fenolowe o właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych;

Flawonoidy: luteolina i apigenina o silnych właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych;

Kwas betulinowy, karboksylowa pochodna betuliny (triterpen), indukuje apoptozę komórek wielu linii komórkowych ludzkich nowotworów;

Fitosterole: stigmasterol, β-sitosterol, stigmastanol 

Działanie przeciwstresowe i polepszające pamięć

Wyciągi z Bacopa monnieri pobudzają ośrodkowy układ nerwowy. Oddziałuje głównie na układ limbiczny (hipokamp). Usprawniają procesy zapamiętywania, kojarzenia i odtwarzania informacji.

Działanie przeciwutleniające

Działanie przeciwutleniające B. monnieri wynika m.in. z obecności związków fenolowych oraz frakcji triterpenoidowej. Z tego względu można powiedzieć, że składniki Bacopa monnieri należą do wymiataczy wolnych rodników i nadtlenków. Aktywują procesy odtruwania. Hamują stany zapalne. 

Działanie przeciwdepresyjne

Na podstawie licznych badań wiadomo, że u chorych z depresją B. monnieri (w dawce 300 mg) wykazuje działanie przeciwdepresyjne. Najprawdopodobnie wynika to ze zwiększania poziomu dopaminy i serotoniny przez bakozyd.

Działanie przeciwbakteryjne

Ekstrakt z Brahmi ma właściwości przeciwbakteryjne zarówno wobec drobnoustrojów chorobotwórczych zwierzęcych, jak i ludzkich. Ma działanie przeciwgrzybicze wobec Alternaria alternata Fusarium fusiformi. Ekstrakty z B. monnieri działały na Escherichia coli i ograniczały w znacznym stopniu rozwójSalmonella enteritidis oraz Pseudomonas aeruginosa.

Działanie przeciwrzodowe

To kolejna zaleta Bacopa monnieri. Metanolowy ekstrakt z B. monnieri wykazywał działanie przeciwwrzodowe, zarówno stosowany zapobiegawczo, jak i leczniczo. Jest to spowodowane zwiększeniem czynników ochronnych błon śluzowych (zwiększenie wydzielania śluzu, wzrost żywotności komórek śluzówki) oraz właściwościami przeciwutleniającymi B. monnieri.

Co jeszcze warto wiedzieć o Bacopa monnieri?

B. monnieri wykazuje właściwości antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwgorączkowe, przeciwwrzodowe, przeczyszczające i adsorbujące. Wobec tego można ją stosować w przypadkach zapalenia skóry, niedokrwistości, cukrzycy, w kaszlu, obrzękach, gorączce, stanach zapalnych stawów, braku apetytu, anoreksji. We krwi działa jako związek chelatujący, usuwając z niej nadmiar toksycznych metali takich jak kadm. Roślina ta jest zaliczana do roślin adaptogennych, czyli takich, które ułatwiają przystosowanie się organizmu do niekorzystnych warunków środowiska, o działaniu tonizującym.

Jak najlepiej wykorzystać Bacopa monnieri?

Zwyczajowo używa się Bacopa monnieri są do usuwania niepokoju, depresji, przyspieszania uczenia się, zapamiętywania, przyswajania nowych informacji. Badania potwierdziły to zastosowanie. Ekstrakt Bacopa monnieri zwiększa enzym hydroksylazy tryptofanu (TPH2) i zwiększa ekspresję transportera serotoniny (SERT). Jak podaje dr H. Różański, działanie Bacopa monnieri widoczne jest po 24 dniach regularnego zażywania.