Brzoza na oczyszczanie http://zdrowszeznatury.pl

Brzoza na oczyszczanie

Brzoza na oczyszczanie
24 głosów, średnia 4.31 (ocena ogólna 80%)

Brzoza na oczyszczanie http://zdrowszeznatury.pl

Chociaż w średniowieczu nazywano ją świętym drzewem, obecnie przez wielu nazywana jest chwastem. Tymczasem brzoza – bo to o niej mowa, ma właściwości, które pomogą w leczeniu i zapobieganiu wielu chorób. Nie bez powodu leczeniem brzozą stosowali Hildegarda z Bingen, Konrad de Megenburg i Mathiolus, najbardziej znani zielarze swoich czasów.

Brzoza na oczyszczanie organizmu

Picie naparu z liści brzozy powoduje zwiększone wydzielanie moczu, a wraz z nim jonów sodowych i chlorkowych. Napary, odwary oraz sok ze świeżych liści warto używać jako środków moczopędnych w stanach zapalnych układu moczowego, powodowanych przez infekcje bakteryjne, w kamicy moczowej, w celu zapobiegania tworzeniu się kamieni, a także do wspomagającego leczenia choroby reumatycznej i dny moczanowej. Brzoza na oczyszczanie organizmu stosowana jest od setek lat.

Liście brzozy – skład

Liście brzozy zawierają 1-3% związków flawonoidowych. Są to flawonole: glikozydy kwercetyny (hiperozyd, kwercytryna, rutozyd, 3-arabinofuranozyd, 3-arabinopiranozyd i 3-ramnozyd kwercetyny), mirycetyny (3-O-galaktozyd mirycetyny i kemferolu) oraz flawony-glikozydy luteoliny. Poza flawonoidami w liściach brzozy są obecne garbniki katechinowe (9%), kwasy organiczne, m.in. kwas askorbowy (w świeżych liściach do 0,5%), kwasy chlorogenowy, kawowy, p-kumarowy oraz triterpeny typu dammaranu i lupanu, wolne i w połączeniach estrowych z kwasem malonowym i octowym, polisacharydy, sole mineralne – głównie związki potasu, manganu, cynku i niklu – oraz olejek eteryczny ze znaczną zawartością seskwiterpenów a-betulenolu i jego octanu.

Napary z liści brzozy – praktyczne zastosowanie

Napar z liści brzozy: 1-2 łyżki rozdrobnionych liści zalać 1-2 szklankami wrzącej wody, odstawić pod przykryciem na ok. 30 minut, przecedzić. Wypić 200-400 ml naparu małymi porcjami w ciągu dnia.

Intrakt ze świeżych liści: 1 część świeżych rozdrobnionych liści zalać 3-5 częściami gorącego alkoholu 40-60%, macerować minimum 7 dni, przefiltrować. Zażywać 2-3 razy dziennie po 5-10 ml w 100 ml wody.

Cenne właściwości czarnej huby brzozowej

Na pniach brzóz można często zaobserwować grzyby pasożytniczych. Jeden z nich to włóknouszek ukośny Inonotus obliquus,. Te ciemne, guzowate narośla przez wieki opisywane były jako tajemniczy słowiański lek – swoiste panceum na wszystko. Jak się okazało w opisywanych legendach była szczypa prawdy. Z przeprowadzonych badań wynika, że huba brzozowa ma obiecujące właściwości przeciwnowotworowe – okazało się, że wodny wyciąg z surowca hamuje proliferację komórek HeLa. W badaniach wykonanych w roku 2003 wykazano działanie adaptogenne preparatu z Inonotus obliquus, który chronił szczury przed szkodliwymi skutkami promieniowania jonizującego.

Czarna huba brzozowa – skład

W hubie brzozowej znajdują się substancje, które pobudzają mitochondria -komórkowe centra energetyczne. W składzie huby brzozowej znajdują się polisacharydy, inotodiol, kwas betulinowy i polifenole.

Odwar z hub brzozowej czarnej

Przepis pochodzi z książki Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie”, Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski. 1 łyżkę rozdrobnionej grzybni zalać 1-1 ½ szklanki letniej wody i pozostawić na noc. Rano ogrzewać do wrzenia na małym ogniu. Odstawić na 5 minut i przecedzić do termosu. Pić 1-2 łyżki kilkakrotnie w ciągu dnia przed jedzeniem jako ogólnie wzmacniający i zwiększający odporność organizmu w chorobie wyniszczającej, również objawowo w raku.

Polecane produkty:

Błonnik z palmy sabałowej
Sacha Inchi ( Plukenetia volubilis ) http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z palmy sabałowej
Błonnik z palmy sabalowej wspomaga łagodzenie zaburzeń mikcyjnych u pacjentów z przerostem prostaty, wspomaga zanik lub obniżenie zalegania moczu w pęcherzu.
Zobacz…