Cytryniec chiński – zioło długowieczności http://zdrowszeznatury.pl

Cytryniec chiński – zioło długowieczności

Cytryniec chiński – zioło długowieczności
37 głosów, średnia 4.05 (ocena ogólna 78%)

Cytryniec chiński – zioło długowieczności http://zdrowszeznatury.pl

Chociaż o owocach Cytryńca chińskiego mówi się niewiele, to i tak nie przekreśla to faktu, że należą do superfoods. Schisandra chinensis czyli Cytryniec chiński nazywany jest również j Wu Wei Zi (jagodą o pięciu smakach.) A to dlatego, że w czasie jedzenia jest słodki, kwaśny, słony, gorzki i cierpki. 

Schisandra naturalnie występuje w północno-wschodnich Chinach i części Rosji. Od setek lat znana jest w tradycyjnej medycynie chińskiej, ze względy na swoje wyjątkowe działanie lecznicze. Cytryniec chiński stosowany był przede wszystkim jako środek do przedłużenia życia, opóźniający proces starzenia się, zwiększający energię.  Warto jednak pamiętać, że Schisandra to także silny przeciwutleniacz, który wykazuje również znaczne działanie ochronne i przeciwzapalne. Dzięki takim właściwościom pomaga utrzymać komórki bez mikrouszkodzeń. Przez wielu zielarzy Cytryniec chiński uważany jest za jedną z najbardziej ochronnych roślin leczniczych, które mają wpływ zarówno na ciało, jak i na umysł.

Cytryniec chiński – roślina adaptogenna

Owoce Cytryńca chińskiego wykazują istotne działanie adaptogenne. Co to znaczy? Aby roślina mogła kwalifikować się jako adaptogen, musi być całkowicie bezpieczne i nietoksyczne, musi mieć szerokie zakres zastosowania oraz wyraźnie zmniejszyć stres. Jako adaptogen, Schisandra wykazuje silne działanie tonizujące, zmniejszające zmęczenie – zwiększa sprawności fizyczną poprawia wytrzymałość.  Z przeprowadzonych badań wynika, że spożywając owoce Cytryńca chińskiego, spada poziom kortyzolu, hormonu stresu we krwi. 

Cytryniec chiński dla sportowców

Cytryniec chiński to roślina, którą powinni zainteresować się sportowcy. Dodatkowo, Schisandra daje ogromne korzyści dla sportowców. W badaniach udowodniono, że regularnie spożywany Cytryniec chiński poprawił wydajność u długodystansowych biegaczy i narciarzy.

Cytryniec chiński – wspomaga działanie mózgu

Schisandra ma również bardzo korzystny wpływ na układ nerwowy i pracę mózgu. W licznych badaniach wykazano, że ekstrakt z cytryńca chińskiego poprawia koncentrację, koordynację i usprawnia pamięć oraz procedy zapamiętywania.Schisandra pomaga uniknąć zmęczenia psychicznego i zwiększa wydajność pracy umysłowej. 

Cytryniec chiński – ochrania wątrobę

Dodatkowym atutem tej i tak niezwykłej rośliny jest ochronne działanie na wątrobę. Ekstrakt z tej rośliny wykorzystywany jest w produkcji suplementów diety, jak i leków OTC. Wyciąg otrzymany z owoców cytryńca obniża w surowicy zwierząt poziom transaminazy glutaminowo-alaninowej (SGPT) oraz, że wydzielone z wyciągu lignany (schizandrole i schizandryny) zatrzymują postępującą martwicę hepatocytów. W rezultacie szeroko zakrojonych badań farmakologicznych oraz klinicznych z wyciągami oraz wyizolowanymi z nich związkami, preparaty z cytryńca wprowadzono w Chinach do leczenia wirusowych zapaleń wątroby.

Sekret cytryńca – schizandryna

Substancjami farmakologicznie czynnymi cytryńca są lignany, pochodne układu dibenzo-[a,c]-cyklooktenu (schizandryny A, B, C, schizandrole, schizanteryny oraz gomizyny). Szczegółowe badania fitochemiczne doprowadziły do ustalenia struktury chemicznej ponad 40 związków, a ilość nowopoznawanych związków stale wzrasta. Do najważniejszych z nich w aspekcie działania biologicznego należą: schizandrol A, schizandrol B (gomizyna A) oraz schizanteryny A, B, C, D .

Cytryniec chiński -zastosowanie

Jako roślina adaptogenna Cytryniec chiński ma bardzo szerokie zastosowanie. Robotnicy pijący wodę z cytryńcem w czasie ciężkiej pracy fizycznej w wysokiej temperaturze, lepiej pracowali i zdecydowanie mniej się męczyli.

W czasie II wojny światowej radzieccy lotnicy otrzymywali wyciągi z owoców cytryńca, ponieważ zwiększały one ostrość widzenia w ciemności

Maść z miękiszu owoców można leczyć egzemę oraz zapalenie skóry.

Herbatka z Cytryńca

Chińczycy często piją herbatę z Cytryńca, robiąc napar z liści i pędów cytryńca świeżych lub suszonych (3 g suszonych liści na szklankę wrzątku, postawić pod przykryciem do naciągnięcia na 10 min.), jako skuteczny środek przeciwszkorbutowy oraz tonizujący.

Polecane produkty:

Błonnik z czarnej aronii
Sacha Inchi - jedzenie na odmłodzenie http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z czarnej aronii
Antocyjany zawarte w aronii opóźniają procesy starzenia.
Zobacz…

Błonnik pszenny

Kasza gryczana korzyści zdrowotne http://zdrowaznatury.pl
Błonnik pszenny
Wspomaga pracę wątroby.
Zobacz…