Dymnica lekarska działanie żółciopędne http://zdrowszeznatury.pl

Dymnica lekarska działanie żółciopędne

Dymnica lekarska działanie żółciopędne
32 głosów, średnia 4.31 (ocena ogólna 81%)

Dymnica lekarska działanie żółciopędne http://zdrowszeznatury.pl

Ogrodnicy nazywają ją chwastem, zielarze jednym z najsilniej działających ziół na wątrobę i woreczek żółciowy. Nietrudno znaleźć ją na łąkach i bezdrożach w całej Europie i Azji, w północnej Afryce, Ameryce Północnej. W Polsce występuje od morza do Tatr. Najcenniejsze dla zielarstwa substancje aktywne znajdują się w kwitnących pędach – herba Fumariae.

Dymnica lekarska działanie i skład

Dymnica lekarska zawiera dużo alkaloidów – fumarynę (protopinę), kryptopinę, korydalinę, sangwinarynę, fumarycynę, fumarylinę, fumarytynę. Ponadto sole potasu, kwasy organiczne (kawowy, ferulowy, chlorogenowy, fumarowy) flawonoidy (m.in. rutozyd), żywice, garbniki, substancje śluzowe.

Jak mało która roślina dymnica reguluje wydzielanie żółci. Co najważniejsze może robić to w dwojaki sposób: pobudzając jej wydzielanie albo hamując nadmierne wydzielanie. Dzięki jej działaniu wydzielanie żółci normalizuje się do poziomu fizjologicznego. Działa również na inne partie układu pokarmowego. Wykazuje silne działanie spazmolitycznie (rozkurczowe) na mięśnie gładkie jelit, drogi żółciowe (drogi moczowe i krwionośne).

Poza tym zwiększa ilość ruchów robaczkowych jelit co doprowadza do regularnych wypróżnień. Dymnica świetnie sprawdza się w przypadkach bolesnego miesiączkowania, zmniejszając bolesność skurczy.

Dymnica lekarska nazywana w Azji „Dymem Ziemi” jest wysoko ceniona jako ziele wykorzystywane do leczenia wszelkich stanów zapalnych skóry. Od setek lat stosowana jest w medycynie ajurwedyjskiej. Dymnicę lekarską można również stosować w innych przypadkach:

Jako środek przeciwzapalny – dymnica działa dobrze na obrzęk, zaczerwieniną i bolesną skórę

W łuszczycy i egzemie – ze względu na działanie przeciwzapalne cech dymnica działa dobrze wspomagająco w leczeniu egzemy i łuszczycy

Wysypkach – dymnica dodana do kremów i maści, świetnie koi swędzące wysypki.

Trądziku – regularnie stosowana dymnica zmniejsza trądzik .

Odtruwa organizm – ponieważ zawiera wiele silnych przeciwutleniaczy, oczyszcza krew i wątrobę

Moczopędnie – łagodnie pomaga pozbyć się nadmiaru wody z organizmu

Uspokaja – dymnica działa uspokająco … spowolnia kołatanie serca i obniża ciśnienie krwi.

Antybakteryjnie – jest dobrym środkiem przeciwbakteryjnym, działa na bakterie typu Bacillus.

Antyoksydacyjnie - dymnica jest pełne antyoksydantów, które pomagają spowolnić proces starzenia.

 

[banner id="5491"]