Fitoterapia powraca do łask http://zdrowszeznatury.pl

Fitoterapia powraca do łask

Fitoterapia powraca do łask
22 głosów, średnia 4.20 (ocena ogólna 79%)

Fitoterapia powraca do łask http://zdrowszeznatury.pl

Ziołolecznictwo (fitoterapia) jest znane od setek lat. W przeszłości sztuka lekarska opierała się właśnie na ziołolecznictwie. Dla ówczesnych ludzi zioła stanowiły podstawowe narzędzie w walce z bólem, dolegliwościami trawiennymi, pomagały tamować krwawienie czy też przyczyniały się do szybszego gojenia ran.

Obecnie fitoterapia (ziołolecznictwo) to uznana gałąź współczesnej medycyny, oparta na lekach pochodzenia roślinnego. W Polsce ciągle jeszcze dość niedoceniona, natomiast w niektórych europejskich krajach stanowi integralną część leczenia.

Fitoterapia powraca do łask

Już od kilku lat obserwujemy coraz większe zainteresowanie fitoterapią, mimo że mamy do dyspozycji ogromną ilość środków farmakologicznych. Powrót do fitoterapii stał się dla wielu z nas lepszą alternatywą niż chemiczne leki. Przede wszystkim dlatego, że ekstrakty roślinne, zioła działają w sposób łagodny, w większości przypadków są dobrze tolerowane i nie wywołują wielu skutków ubocznych. Natura ma nam naprawdę wiele do zaoferowania, wystarczy tylko sięgnąć po jej bogactwo.

Fitoterapia uznawana jest za względnie bezpieczną metodę wspomagania organizmu a nawet leczenia chorób. Nawet małym dzieciom już w pierwszych miesiącach życia podaje się herbatki na bazie rumianku czy koperku.

Termin phytotherapia) powstał z połączenia greckich słów phyton (roślina) i therapeuo (leczę), co oznaczało leczenie roślinami. Po raz pierwszy termin fitoterapia został użyty pod koniec XIX w. Niemczech. W Polsce nazwy tej na określenie ziołolecznictwa po raz pierwszy użył dr med. Jerzy Lypa w swojej pracy pt.: „Phytotherapia. Roślinne środki lecznicze. Recepty dla lekarzy” w 1933.

Fitoterapia – ważne fakty

Obecnie według danych Światowej Organizacji Zdrowia:

  • przynajmniej 7000 związków chemicznych stosowanych w medycynie pochodzi z roślin;

  • około 80% światowej populacji stosuje fitoterapię jako element opieki zdrowotnej;

  • wśród 120 aktywnych związków chemicznych szeroko stosowanych w nowoczesnej medycynie 80% wskazuje pozytywny związek między ich nowoczesnym zastosowaniem terapeutycznym i tradycyjnym zastosowaniem roślin, od których one pochodzą;

Jak przyrządzać zioła?

Jeśli przyjmujesz je w postaci gotowego produktu, wówczas należy zastosować się do instrukcji. Z kolei suszone zioła przyrządza się w zależności od tego, którą ich część się przygotowuje. W ziołolecznictwie wykorzystuje się liście, kwiaty, korzeń, a nawet korę roślin. Z liści i kwiatów sporządza się napar lub odwar. Z korzenia lub kory – wywar.

Napar, odwar i wywar

Czasem na opakowaniach ziół pojawiają się takie nazwy jak napar, odwar i wywar. Sprawdź, jaka jest między nimi różnica.

Napar – łyżkę ziół zalewa się szklanką wrzątku i odstawia na kilka minut. Napar można przygotować sobie na zapas, na przykład w termosie.

Odwar – zioła zalewa się wrzątkiem i krótko się je gotuje.

Wywar – zioła zalewa się zimną wodą. Na dużym płomieniu doprowadza się je do wrzenia, a następnie zmniejsza się ogień i gotuje przez 15 minut

Polecane produkty:

Błonnik z mięty pieprzowej
Glistnik jaskółcze ziele http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z mięty pieprzowej
Działa łagodząco i oczyszczająco na przewód pokarmowy.
Zobacz…

Błonnik z melisy

Melisa działanie nie tylko uspokajające http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z melisy
Melisa zapobiega uszkodzeniu błon komórkowych przez wolne rodniki tlenowe, tym samym opóźnia procesy starzenia się organizmu.
Zobacz…