Gorzka pomarańcza - działa jak efedryna http://zdrowszeznatury.pl

Gorzka pomarańcza – działa jak efedryna

Gorzka pomarańcza – działa jak efedryna
30 głosów, średnia 3.81 (ocena ogólna 75%)

Gorzka pomarańcza - działa jak efedryna http://zdrowszeznatury.pl

Gorzka pomarańcza to jedna z tych roślin, które zawierają dużo naturalnych substancji aktywnych, dzięki którym można skutecznie pomaga zrzucić wagę. Owoc ten ma również wiele zastosowań – może być wykorzystywany jako produkt żywnościowy – owoce wykorzystuje się do składniku dżemów i konfitur oraz jako środek zapachowy.

Gorzka pomarańcza – ziołowy stymulant na odchudzanie

W Chinach gorzka pomarańcza była używana jako lecznicze zioło i to głównie jako środek regulujący przyrost masy ciała. Odchudzające działanie gorzkiej pomarańczy zostało potwierdzone w 2002 w Katedrze Fizjologii i Patologii w Georgetown University Medical Center w Waszyngtonie. Amerykańscy naukowcy doszli do wniosku, że Citrus aurantium może być realnym substytutem efedryny. Efedryna to roślinny alkaloid, pochodna fenyloetyloaminy.  Stosowana jest jako stymulant, reduktor apetytu, środek zwiększający koncentrację i uwagę.

Dla kulturystów, efedryna jest magicznym środkiem, który pozwalał na szybką redukcje wagi. Niestety ma ona bardzo negatywne skutki uboczne – znane są śmiertelne przypadki z powodu przedawkowania efedryny.

W niedojrzałych owocach gorzkiej pomarańczy został zidentyfikowany i odizolowany składnik o nazwie synefryna. I to właśnie ona jest odpowiednikiem słynnej efedryny i tak jak ona podwyższa ona podstawowy poziom przemiany materii, co ma bezpośredni wpływ na utratę wagi.

Synefryna jest naturalnym substytutem efedryny. Dodawana jest do leków i suplementów przeznaczonych dla sportowców i osób z nadwagą. Synefryna pobudza przemianę materii, zmniejsza apetyt, równocześnie wzmaga aktywność psychiczną i ruchową, przywraca energię. Ponadto zwiększa wydolność psychiczną i fizyczną. Czyli działa dokładnie tak samo, jak efedryna:

  • zwiększa przemianę materii
  • zmniejszenie apetytu
  • zwiększa koncentrację i energię

Największą zaletą synefryny jest to, że jest mniej toksyczna i nie ma tak negatywnych skutków ubocznych, jak efedryna.

Czy gorzka pomarańcza jest dobre dla Ciebie?

Oprócz synefryny gorzka pomarańcza zawiera również takie związki jak oktopamina, tyramina, N-methyltyramina, cytral, limonen i kilka bioflawanoidów, w tym hesperydynę, neohesperydynę, naringinę, i rutyny. Dlatego gorzka pomarańcza może być wykorzystywana również w przypadku innych dolegliwości i chorób, takich jak:

Grzybica: Zmienioną chorobowo skórę warto smarować olejem z gorzkiej pomarańczy.

Cukrzyca: Picie herbaty z dodatkiem owoców gorzkiej pomarańczy przez 4 miesiące wydaje się zmniejszać we krwi poziom cukru.

Niestrawność:. W przypadku przejedzenia warto sięgnąć po owoce gorzkiej pomarańczy. W tradycyjnej medycynie chińskiej, ekstrakt z gorzkiej niedojrzałej pomarańczy (Zhi shi) albo jej skórkę (Zhi qiao) stosuje się, w leczeniu różnego rodzaju problemów trawiennych.

Jak każdy suplement diety, powinna być spożywana z umiarem. Gorzka pomarańcza zawiera również inne silne związki nie tylko synefrynę. Spożywając ją w nadmiernej ilości może wywołać negatywne skutki uboczne takie jak:.

  • Zwiększone tętno
  • Wysokie ciśnienie krwi
  • Ból głowy
  • Ból brzucha

Gorzka pomarańcza – działanie kulinarne

Gorzka pomarańcza to również owoc, który może być spożywany, jak każdy inny. W wielu orientalnych kuchniach przygotowuje się z nich sok. Tak jak w przypadku zwykłej pomarańczy, można suszyć ich skórkę i dodawać do ciast. Można z niej przygotować również smaczną i zdrową herbatę. Przygotowuje się  ją przez namoczenie suszonych skórek w gotującej się wodzie na 10 – 15 minut. By uszczęśliwić walczących z nadwagą wystarczy 100-150 mg gorzkiej pomarańczy zjeść dwa lub trzy razy na dzień.

Polecane produkty:

Błonnik z gorzkiej pomarańczy
Niskokaloryczna zupa z dyni http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z gorzkiej pomarańczy
Zwiększa termogenezę, czyli produkcję ciepła w ciele, która zazwyczaj zachodzi w wyniku intensywnych ćwiczeń.
Zobacz…