Jak działa kora z lapacho? http://zdrowszeznatury.pl

Jak działa kora z lapacho?

Jak działa kora z lapacho?
19 głosów, średnia 4.19 (ocena ogólna 78%)

Jak działa kora z lapacho? http://zdrowszeznatury.pl

Jednym z ostatnich wielkich, ale w dużym stopniu niewykorzystanych zasobów naturalnych na ziemi jest Ameryka Południowa. Ziołowe leki, które obfitują na tym kontynencie zostały w dużej mierze do tej pory nieodkryte – głównie z powodu niedostępności wielkich lasów, wysokich gór i trudności w nawiązaniu z Indianami.

Jedną z nielicznych, dokładnie przebadanych południowoamerykańskich roślin jest lapacho (Tabebuia avellandedae, i T. impetiginosa), która pochodzi z lasów deszczowych i gór Paragwaju, Argentyny i Brazylii. Lapacho to wiecznie zielone drzewo z różowymi kwiatami należące do rodziny Bignonia. Istnieje prawie 100 gatunków drzew Lapacho, ale tylko kilka z nich wykorzystywane jest do celów leczniczych. Lapacho znane jest również pod nazwą Pau D’Arco oraz nazwami plemiennymi jak Taheebo i IPE Roxo.

Najbardziej obiecujące odmiany to Lapacho colorado i Lapacho morado – najnowsze dane wskazują, że te dwie odmiany lapacho posiadają doskonałe właściwości lecznicze.

Lapacho – skład chemiczny

Surowcem leczniczym jest kora. Powód jest prosty: składniki odżywcze i substnacje aktywne charakterystyczne dla tej rośliny, znajdują się w największym stężeniu właśnie w korze. Jedną z najważniejszych substancji leczniczych tej rośliny jest lapachol. Oprócz niego występują:ksyloidyna, glikozydy irydoidowe, glikozydy lignanowe, glikozydy izokumarynowe, alkaloidy, garbniki, sole mineralne (żelazo, stront, srebro, złoto, bor, kobalt, miedź, molibden, mangan, krzem, chrom, fosfor, nikiel, bar, wapń, magnez), witaminy (koenzym Q), flobafeny.

Kora z lapacho – działanie

Podczas badań naukowych,wyodrębniono kilka podstawowych działań lapacho, a mianowicie: ściągające, przeciwzapalne, przeciwkrwotoczne, fungistatyczne, przeciwbakteryjne, wirusostatyczne, przeciwnowotworowe, wzmagające gojenie się ran. Podnosi liczbę erytrocytów, limfocytów i leukocytów we krwi. Działa immunostymulująco. Obniża poziom glukozy we krwi.

Jak wykorzystywać lapacho?

1.Działanie przeczyszczające.

Regularne stosowanie lapacho będzie pozytywnie wpływało na regularność wypróżnień. Lapacho powoduje umiarkowane rozluźnienie jelit, które prowadzi do większej regularności bez nieprzyjemnych skutków ubocznych, takich jak biegunka.

2. Działanie antynowotworowe.

Niektóre składniki lub grupy składników lapacho tłumią tworzenie guzów i zmniejszenie żywotności nowotworu zarówno w eksperymentalnych badaniach na zwierzętach i klinicznych z udziałem pacjentów ludzi. Przykładowo białaczka okazała się szczególnie podatne na stosowanie lapacho.  Niektórzy naukowcy uważają, że lapachol jest jednym z najważniejszych czynników przeciwnowotworowych na całym świecie.

3. Działanie przeciwutleniające.

Badania in vitro wykazują wyraźne hamowanie wolnych rodników. Ta właściwość może leżeć u podstaw skuteczności lapacho zarówno w przypadku rakiem skóry, jak i jako środek na odmłodzenie. Najnowsze badania potwierdzają jak duże znaczenie mają wolne rodniki w generowaniu wielu chorób. Cząsteczki te są jeszcze mocno zaangażowane w proces starzenia.

4. Działanie przeciwbólowe. 

Podawanie lapacho jako środka przeciwbólowego jest powszechnie stosowane od setek lat.

5. Działanie przeciwdrobnoustrojowe.

Lapacho hamuje rozwój i niszczy bakterie B. subtilis, M. pyogenes aureus a także wszelkie drożdże (Candida albicans), grzyby, wirusy i kilka rodzajów pasożytów. Warte podkreślenia j

Lapacho w pielęgnacji urody

Kora z lapacho to nie tylko roślina lecznicza. Z powodzeniem można wykorzystać ją jako składnik pielęgnacyjny:

  • do pielęgnowania cery tłustej i łojotokowej,

  • przy trądziku różowatym, kosmetycznym i sterydowym,

  • przy teleangiektazje, rumieniach, plamice naczyniowej,

  • rozszerzonych porach

  • infekcje skóry drożdżakami (Candida) i Pityrosporum;

  • do płukania włosów przetłuszczających się, o zaburzonej strukturze włosa, z łupieżem.

Jak spożywać lapacho?

Zgodnie z tym co podaje dr H. Różański, 1-2 łyżki kory rozdrobnionej zalać 1 szklanką wody, doprowadzić powoli do wrzenia, i zagotowania; pogotować 3-5 minut na małym ogniu, odstawić na 30 minut pod przykryciem. Przecedzić. Pić 2-3 szklanki dziennie odwaru. Przy schorzeniach układu moczowo-płciowego, układu oddechowego i pokarmowego pić często i małymi porcjami. Ponadto odwar taki używać zewnętrznie (płukanki, okłady, przemywanie)

Sproszkowany surowiec w miodzie: na każdą łyżeczkę sproszkowanej kory dać 1/2 łyżeczki gliceryny i 1 łyżeczkę spirytusu 70% oraz 1 łyżkę miodu. Wymieszać. Zażywać po 1 łyżce 3 razy dziennie. Sproszkowana kora – dawka 1-2,5 g dziennie (można kapsułkować, ale tylko surowiec zmikronizowany.

Polecane produkty:

Błonnik z palmy sabałowej
Sacha Inchi ( Plukenetia volubilis ) http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z palmy sabałowej
Błonnik z palmy sabałowej wspomaga działanie przeciwobrzękowe i przeciwzapalnie
Zobacz…