Jak to jest z tym mlekiem - zdrowe, czy nie? http://zdrowszeznatury.pl

Jak to jest z tym mlekiem – zdrowe, czy nie?

Jak to jest z tym mlekiem – zdrowe, czy nie?
28 głosów, średnia 4.34 (ocena ogólna 81%)

mleko

Opinie na temat wpływu mleka na nasz organizm są podzielone. Biały napój, kiedyś pity przez ludzi bez żadnych obaw, dzisiaj ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Jaka jest prawda na temat krowiego mleka? Czy możemy spożywać je, nie martwiąc się o nasze zdrowie.

Mięśnie ze stali

To prawda. Mleko rzeczywiście wspiera rozwój naszego umięśnienia. Dzięki proteinom, które znajdują się w jego składzie, mleko stanowi doskonały budulec dla naszych mięśni. Białka w tym napoju to ok. 80% kazeiny i 20% tzw. białka serwatkowego. To drugie, z pewnością nie bez powodu, jest składnikiem odżywek dla sportowców. Białka zawarte w krowim mleku stanowią także pełną kompozycję aminokwasów egzogennych, czyli takich, których nasz organizm nie produkuje w samodzielny sposób. Uważa się również, że białka serwatkowe z mleka mają o wiele większą wartość dla naszej muskulatury, niż białka kurzych jaj.

Zdrowe i mocne kości

Mleko to bogate źródło wapnia, który jest niezbędny do prawidłowej budowy kości i zębów. Jedna szklanka białego płynu zaspokaja 1/3 naszego dziennego zapotrzebowania na ten cenny pierwiastek. Proporcje wapnia i fosforu w krowim mleku są dobrze zbalansowane, a właśnie od tego zależna jest przyswajalność tego pierwszego składnika. Ponadto wapń w mleku występuje z wspomnianą wcześniej kazeiną, dzięki czemu łatwiej dociera do naszych kości i uzębienia. Wpływ mleka na ludzki szkielet sprawia, że szczególnie ważne jest, aby piły je dzieci i młodzież, gdyż ich kości i zęby stale rosną i potrzebują wsparcia. Przeciwnicy napoju często mówią, że osoby dorosłe nie powinny go pić, gdyż niszczy w pełni rozwinięty układ kostny, powodując osteoporozę. Argument ten nie jest jednak zbyt przekonywujący. Bardziej prawdopodobną przyczyną kruchości kości, jest brak ruchu i siedzący tryb życia.

Moc witamin

Krowie mleko zawiera mnóstwo witamin, potrzebnych naszemu organizmowi. Biały napój to prawdziwy skarb zawierający głównie witaminy z grupy B oraz A i D. Szczególne znaczenie dla ludzi, zwłaszcza aktywnych fizycznie, ma witamina B2, czyli ryboflawina. Potrzebna jest ona również do produkcji adrenaliny. Umożliwia też proces przemiany tłuszczów w energię. Odpowiednia ilość tej witaminy w organizmie, pomaga zapanować nad stresem i poprawia koncentrację. Pamiętaj jednak, aby pić mleko pełnotłuste, a nie te w wersji light. Proces odtłuszczania, redukuje bowiem ilość witaminy A i D.

Polecane produkty:

Błonnik żytni
Inulina działanie, któremu trudno się oprzeć http://zdrowszeznatury.pl
Błonnik żytni
Działa przeciwzakrzepowo, wzmacnia kości, nerki, wątrobę. Jest niezwykle bogaty w składniki mineralne, takie jak: żelazo, fluor, kwas foliowy, sód, potas, wapno, jod.
Zobacz…

Błonnik z ogórka kiszonego

Odkryj owocową moc witamin http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z ogórka kiszonego
Wspomaga pracę układu nerwowego ze względu na zawartość witaminy B
Zobacz…