kwas elagowy http://zdrowszeznatury.pl

Kwas elagowy

Kwas elagowy
20 głosów, średnia 4.06 (ocena ogólna 77%)

kwas elagowy http://zdrowszeznatury.pl

Rośliny lecznicze – co sprawia, że pomagają leczyć i zwalczać tak wiele chorób?

Wszystkie swoje właściwości rośliny zawdzięczają substancjom aktywnym, które nazywane są również fitochemikaliami. To właśnie one mogą mieć wpływ na zdrowie człowieka. Fitochemikalia znajdują się w owocach, warzywach, ziarnach, liściach, pędach, kwiatach czy korzeniach. Naukowcy zidentyfikowali tysiące związków fitochemicznych, ale tylko niewielką ich część przebadano dokładnie.

Najważniejsze związki fitochemiczne i ich działanie

Niektóre związki fitochemiczne mają działania przeciwutleniające a niektóre podobne do hormonów. Istnieją dowody naukowe na to, że dieta bogata w owoce, warzywa i całe ziarna ogranicza ryzyko występowania pewnych typów nowotworów i wielu innych chorób. 

Fitochemikalia zapobiegają i leczą wiele schorzeń w tym raka, choroby serca, cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi. Istnieją również dowody na to, że niektóre związki fitochemiczne zapobiegają powstawaniu ewentualnych substancji rakotwórczych, blokują działanie kancerogenów a nawet działają na komórki w celu powstrzymania rozwoju nowotworu. 

Poznaj kwas elagowy – zabija komórki nowotworowe

Kwas elagowy pełni ważną rolę w fizjologii człowieka oraz ma znaczenie w zapobieganiu chorób układu krążenia i nowotworowych, których pochodzenie w większości przypadków związane jest z dietą. Kwas elagowy ma silne działanie antyoksydacyjne. Jak pokazują badania efekt ochronny, związany z działaniem antyoksydacyjnym kwasu elagowego, był często porównywalny, a nawet wyższy niż działanie witaminy E. Bogatym źródłem kwasu elagowego są głównie truskawki, maliny, żurawina, winogrona, a także orzechy włoskie i owoce granatu.

Właściwości kwasu elagowego – działanie przeciwnowotworowe

Oprócz działania antyoksydacyjnego kwas elagowy ma silne właściwości przeciwnowotworowe, antymutagenne i wykazuje aktywność przeciwzapalną. Dzięki swojej budowie kwas elagowy:

  • likwiduje wolne rodniki i inne kancerogeny,
  • działa antymutagennie,
  • zmniejszają częstotliwość pojawiania się mutacji,
  • ochrania DNA
  • blokuje enzymy prokancerogenne,
  • działa na wszystkich etapach rozwoju nowotworu,
  • wiąże prokancerogenne metale.

Wyniki badań sugerują, że kwas elagowy może zapobiegać wiązaniu czynników rakotwórczych (kancerogenów) do kwasów nukleinowych, uniemożliwiając ich wiązanie z DNA i redukując w ten sposób powstawanie komórek nowotworowych

Na Uniwersytecie Medycznym Karoliny Południowej, przez 9 lat  prowadzono badania na 500 osobach  z zastosowaniem  podwójnej ślepej próby.  Pierwsza grupa dostaje prawidłowy badany związek, natomiast druga placebo.

Okazało się, że kwas elagowy po dotarciu do komórki nowotworowej w ciągu 48 godzinach hamuje podziały komórek nowotworowych natomiast po 72 godzinach powoduje obumieranie tych komórek (potwierdzono to przy raku piersi, trzustki, gardła, skóry, płuc, okrężnicy i prostaty). Warto wspomnieć, że badania dotyczące przyrostu i raka prostaty były również prowadzone w Europie z identycznym wynikiem.

Wiemy także, że kwas elagowy  chroni  gen p53  i zapobiega podziałom nieprawidłowych komórek w naszym organizmie. Jeżeli ten gen jest aktywny to dzięki niemu wszystkie nieprawidłowe komórki w naszym organizmie się nie dzielą się i obumierają.

Polecane produkty:

FitXL hamuje apetyt
Jesteś na diecie? Nie odmawiaj sobie słodyczy! http://zdrowaznatury.pl
FitXL hamuje apetyt
Schudniesz szybciej niż myślisz! Czy wzmożony głód jest dla Ciebie największą przeszkodą
w uzyskaniu zgrabnej sylwetki? Nie możesz powstrzymać swojego apetytu na słodycze?

Zobacz…