Kwas hialuronowy http://zdrowszeznatury.pl

Kwas hialuronowy

Kwas hialuronowy
71 głosów, średnia 3.86 (ocena ogólna 76%)

Kwas hialuronowy http://zdrowszeznatury.pl

Chociaż nazywa się kwasem, to wcale kwasem nie jest. Ze względu na swoje właściwości kwas hialuronowy  nazywany jest eliksirem młodości. To naturalnie występująca w ludzkim organizmie substancja, która występuje w tkankach w postaci hialuronianu sodu (soli sodowej). Kwas hialuronowy jest składnikiem skóry właściwej, mazi stawowej oraz oka.

Kwas hialuronowy jest substancją, która naturalnie występuje w organizmie człowieka w postaci soli sodowej (hialuronianu sodu). W najwyższym stężeniu występuje w skórze, w mazi stawowej oraz w ciele szklistym oka. Jest również składnikiem płynów ustrojowych i tkanki łącznej. Stanowi również budulec ścian naczyń krwionośnych.

Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy (hialuronian sodu) należy do grupy związków cukrowo-białkowych. To właśnie ta substancja dba o odpowiednie nawilżenie tkanek, gdyż łączy włókna elastynowe i kolagenowe w skórze właściwej, tworząc proteoglikan, odpowiadający za odpowiednie napięcie skóry.

Jeden gram kwasu hialuronowego może związać aż 6 litrów wody, co świadczy o jego cennych właściwościach nawilżających. Poprzez wiązanie się z fosfolipidami ma on wpływ na właściwości mechaniczne skóry (gojenie się mikrourazów, a nawet ran po oparzeniach). Kwas ma również zdolność minimalizowania stanów zapalnych i usuwania wolnych rodników.

Od dawna stosowany jest w medycynie, a w kosmetykach stanowi najbardziej wartościowy składnik regenerujący. Kwas przyczynia się do odbudowy uszkodzonego naskórka, tworząc na skórze filtr ochronny, zapobiegający utracie wilgoci i szkodliwemu działaniu promieniowania UV. Ponadto skutecznie hamuje procesy starzenia skóry, dzięki swoim właściwościom ujędrniającym oraz stymulacji produkcji kolagenu.

Kwas hialuronowy znajduje się nie tylko w naskórku i skórze właściwej, ale stanowi też jeden z głównych składników mazi stawowej, która zapewnia odpowiednie smarowanie pracującym stawom, chroniąc ich powierzchnie przed niszczącym wycieraniem. Suplementacja kwasem hialuronowym pozwoli nie tylko na odnowę skóry i zachowanie młodego wyglądu, ale również usprawni pracę stawów i wzmocni układ kostny.

Podstawowa funkcja kwasu hialuronowego to wiązanie cząsteczek wody.  Kwas hialuronowy jest codziennie produkowany przez nasz organizm, jednak wraz z wiekiem jego ilość maleje. W wyniku mniejszej ilości kwasu hialuronowego, tkanki w których się znajduje ulegają „uszkodzeniom” – właśnie w ten sposób powstają zmarszczki..

Jak się produkuje kwas hialuronowy?

Do niedawna źródłem kwasu hialuronowego były tkanki zwierzęce, takie jak skóra rekina, gałki oczne bydła, a przede wszystkim grzebienie kogutów. Obecnie nie stosuje się już tej formy produkcji. Po pierwsze jest dość kosztowna, a po drugie z tego powodu, że kwas hialuronowy występowa w materiale zwierzęcym w połączeniu z innymi biopolimerami i konieczne było zastosowanie specjalnych procesów oczyszczających.

Obecnie kwas hialuronowy otrzymuje się dzięki szczepom bakterii z rodzaju Streptococcus equi. Przy jego otrzymywaniu wykorzystuje się zjawisko fermentacji mikrobiologicznej.

Kwas hialuronowy – jakie pełni funkcje w organizmie?

Kwas hialuronowy w ludzkiej skórze występuje w postaci biopolimeru i wraz z kolagenem stanowi jej główny składnik. Aż połowa kwasu hialuronowego, który znajduje się w ludzkim organizmie, jest zlokalizowana w skórze właściwej oraz przestrzeni międzykomórkowej.

Kwas hialuronowy w kosmetyce

Kwas hialuronowy jest składnikiem wielu kremów o działaniu odmładzającym. Wykorzystuje się go również w gabinetach medycyny estetycznej. Kwas hialuronowy podaje się tam bezpośrednio do skóry za pomocą specjalnych igieł. Warto wiedzieć, że kwas hialuronowy rozkłada się w organizmie w naturalny sposób, dlatego efekty tych zabiegów nie są bardzo trwałe. W zależności od preparatu i miejsca podania mogą utrzymywać się od 6 do 12 miesięcy. Dlatego dużo lepszym sposobem jest jego stała suplementacja.

 

Polecane produkty:

SkinXL – kuracja odmładzająca
Skuteczne nawilżanie suchej skóry http://zdrowaznatury.pl
SkinXL – kuracja odmładzająca
Skuteczna redukcja zmarszczek i profesjonalna ochrona skóry. Jedna tabletka SkinXL® zawiera aż 200 mg wielkocząsteczkowego kwasu hialuronowego.
Zobacz…