dzialanie chmielu

Lecznicze działanie chmielu, o którym mało kto wie

Lecznicze działanie chmielu, o którym mało kto wie
27 głosów, średnia 3.88 (ocena ogólna 76%)

Lecznicze działanie chmielu, o którym mało kto wie http://zdrowszeznatury.pl

Chmiel zwyczajny to nie tylko składnik piwa. Z tą rośliną warto się zaprzyjaźnić, zwłaszcza po 40 roku życia. Doskonale sprawdza się w stanach zmęczenia, wyczerpania nerwowego oraz w związanych z tym trudnościach w zasypianiu. Jako środek nasenny stosowany był już przez Rzymian i Greków. Poza tym w czasach starożytnych młode pędy chmielu spożywane były jako warzywo, które miało „uspokoić chucie płciowe”.

Obecnie szyszki chmielu to surowiec leczniczy, który znalazł zastosowanie z powodu lotnego olejku, flawonoidów i garbników. Szyszki chmielowe zawierają olejek eteryczny, który zawiera ponad 150 substancji aktywnych. To one są odpowiedzialne za charekterystyczny gorzki smak piwa, ale warto wiedzieć, że wykazują również właściwości lecznicze.

Lecznicze działanie chmielu, o którym mało kto wie! Zobacz, jak działa chmiel:

  • wykazuje działanie bakteriostatyczne;  związki zawarte w chmielu wykazują również słabą aktywność przeciwgrzybiczą.
  • uspokaja – zmniejsza napięcie nerwowe, ułatwia zasypianie. Lupulina zawarta w chmielu, która ma silne działanie uspokajające i nasenne. Działa nawet intensywniej niż związki zawarte w melisie i walerianie.
  • działa estrogennie, może przyspieszyć menstruację. U kobiet pracujących przy zbiorze chmielu często pojawia się miesiączka  – niezależnie od dnia cyklu. Ponieważ chmiel zwiększa wydzielanie kobiecych hormonów, może poprawiać samopoczucie kobiet w czasie menopauzy. Poza tym wyciągi z chmielu zmniejszają uderzenia ciepła.

Jak wykorzystać lecznicze działanie chmielu?

Macerat na wypadające włosy i łupież

Lecznicze działanie chmielu można wykorzystać dla wzmocnienia włosów. Najprościej zrobić sobie domowy macerat. Przyda się i do pielęgnacji włosów, jak i skóry. Jeżeli  szyszki chmielu zwilżymy spirytusem, a następnie zalejemy ciepłym olejem słonecznikowym, lnianym, migdałowym, ostropestowym, sojowym, ryżowym lub kukurydzianym, to po kilku tygodniach maceracji  uzyskamy bardzo cenny wyciąg olejowy. Najlepiej zrobić to w proporcji  1:1 (olej do świeżego surowca). Szyszki przed maceracją  warto rozdrobnić. Wyciąg można przecedzić po około 3-4 tygodniach. Tak przygotowany macerat posłuży do pielęgnacji skóry głowy jako skuteczny środek przeciw wypadaniu włosów i łupieżowi.

Napar z szyszek chmielu na uspokojenie

1-2 łyżki rozdrobnionego surowca zalać 1 szklanką wrzącej wody; odstawić pod przykryciem na 30 minut, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 100-200 ml.

Nalewka chmielowa

Jedną część szyszek chmielowych zalać 3 częściami 40% alkoholu (1:3) – 5 ml 1 raz dziennie w 100 ml wody. Można także podać jednorazowo 10 ml nalewki w razie silnego podniecenia nerwowego lub nerwicy wegetatywnej.

 

Polecane produkty:

Błonnik z melisy
Melisa działanie nie tylko uspokajające http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z melisy
Działa uspokajająco, obniża ciśnienie krwi i działa przeciwskurczowo. Korzystny w lekkich stanach zdenerwowania, bezsenności, migreny i nadciśnienia.
Zobacz…

Błonnik gryczany

Topinambur działanie na zdrowie i urodę http://zdrowszeznatury.pl
Błonnik gryczany
Mikronizowane włókno gryki
Działa wzmacniająco i oczyszczająco. Poprawia stan skóry, włosów i paznokci.
Zobacz…