Melisa działanie nie tylko uspokajające http://zdrowszeznatury.pl

Melisa działanie nie tylko uspokajające

Melisa działanie nie tylko uspokajające
34 głosów, średnia 4.04 (ocena ogólna 78%)

Melisa działanie nie tylko  uspokajające http://zdrowszeznatury.pl

Melisa działanie nie tylko  uspokajające

W powszechnej świadomości melisa zapisała się jako roślina o działaniu uspokajającym. Tymczasem melisa wykazuje szereg innych właściwości, głównie na  ośrodkowy układ nerwowy.Dzięki temu można wykorzystywać ją jako środek wspomagający w leczeniu i nerwic wegetatywnych, neurastenii, dystonii nerwowo-krążeniowej.

Melisa skład

O leczniczym działaniu melisy decydują  olejek eteryczny i liście. Głównymi składnikami olejku są: cytral (geranial i neral), cytronelal, geraniol, β-pinen, α-pinen i β-kariofilen. Natomiast w liściu melisy znajdują się: garbniki, gorycze, flawonoidy, kwasy fenolowe, chlorofil i karotenoidy, związki triterpenowe oraz związki mineralne.  Z tego te względu melisa wykazuje działanie:

  • przeciwdrobnoustrojowe,
  • antyoksydacyjne,
  • żółciopędne
  • przeciwfermantacyjne
  • ochronne na wątrobę
  • przeciwwirusowe
  • uspokajające
  • łagodzące w objawach alergii i astmy
  • przeciwdepresyjne.

Melisa działanie przeciwbakteryjne i antywirusowe

Za działanie przeciwbakteryjne melisy odpowiadają związki terpentowe: cytral i cytronelol oraz związki garbnikowe. Olejek z melisy świetnie nadaje się do leczenia opryszczki. W licznych badaniach naukowych udowodniono też działanie przeciwbakteryjne w stosunku do bakterii treptococcus hemolytica, Mycobacterium phlei, Candida, Cryptococcus.

Olejkiem można smarować zmiany opryszczkowe. Olejek niszczy również grzyby i bakterie, np. Streptococcus hemolytica, Mycobacterium phlei, Candida, Cryptococcus, Microsporum gypseum, Trichophyton equinum, Trichophyton rubrum. Garbnikom zawartym w melisie przypisuje się działanie: wirostatyczne w stosunku do wirusów Hermes simplex i wirusa świnki.

Melisa działanie antyoksydacyjne

Niewiele osób wie, że melisa wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Melisa jako roślina bogata w flawonoidy ma duże znaczenie jako naturalny antyoksydant..Melisa lekarska ze względu na cenne właściwości antyoksydacyjne może być brana pod uwagę jako czynnik zapobiegający różnym schorzeniom neurologicznym związanym ze stresem oksydacyjnym. Cennymi właściwościami przeciwutleniającymi charakteryzuje się również olejek eteryczny z melisy.

Melisa działanie uspokajające


W tradycji ludowej uważa się, że regularnie stosowana melisa przedłuża życie. Nadal najczęściej stosowana jest jako  naturalny sposób na niepokoje, lęki, depresje, zmęczenia, drażliwość. Melisa lekarska zmniejsza  nerwowość, łagodzi ataki  paniki, uspokaja szybkie bicie serca,  wywodzące się z nerwowości. Można stosować ją również na problemy z żołądkiem, mdłościami, bólami kolkowymi wynikające z nadmiernej nerwowości.

Polecane produkty:

Błonnik z melisy
Melisa działanie nie tylko uspokajające http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z melisy
Korzystny w lekkich stanach zdenerwowania, bezsenności, migreny i nadciśnienia.
Zobacz…

Błonnik z mięty pieprzowej

Glistnik jaskółcze ziele http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z mięty pieprzowej
Działa łagodząco i oczyszczająco na przewód pokarmowy. Ułatwia trawienie, zwiększając produkcję soków żołądkowych i żółci.
Zobacz…