Naturalny środek na kaszel http://zdrowszeznatury.pl

Naturalny środek na kaszel

Naturalny środek na kaszel
35 głosów, średnia 4.50 (ocena ogólna 83%)

 

Naturalny środek na kaszel http://zdrowszeznatury.pl

Oman wielki to naturalny środek na kaszel i oczyszczanie dróg oddechowych z wszelkich wydzielin i śluzu. Ma silne działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwpasożytnicze. Często wymiennie stosowany z arniką, bo tak jak ona ma działanie przeciwzapalne, gojące, antyseptyczne, przeciwobrzękowe). Co jeszcze kryje w sobie ta trochę zapomniana roślina?

Jeszcze kilkanaście lat temu Oman wielki był dość powszechnie wykorzystywany w ziołolecznictwie oraz w kuchni jako dobra przyprawa do ciężkostrawnych potraw. Jako zioło pierwszej pomocy miał zastosowanie przy infekcjach i stanach zapalnych gardła, oskrzeli, płuc, jamy ustnej, ponieważ działał przeciwkaszlowo i wykrztuśnie. Oman pobudza ruchy rzęsek w drogach oddechowych oraz wzmaga czynności wydzielnicze błon śluzowych oskrzeli. Dzięki temu przyspiesza usuwanie zalegającego śluzu. Ze względu na skład niszczył drobnoustroje będące w jamie ustnej i gardle.

Oman wielki skład chemiczny

Wszystkie najważniejsze składniki aktywne pochodzą z korzenia Omanu Radix Inulae. Korzeń omanu zawiera:
około 30-45% polisacharydu – inuliny,
olejek eteryczny (2-3,5%),
seskwiterpeny,
alantopikrynę,
stigmasterol,
poliacetyleny,
allantoinę,
alantol (kamforowy związek),
kwas alantolowy.
Ze względu na tak bogaty skład wyciąg z Omanu, to nie tylko naturalny środek na kaszel.Korzeń Omanu wykorzystuje się nie tylko w przypadku leczenia schorzeń górnych dróg oddechowych. Oman wielki ma również:

Działanie odkażające: bakteriostatycznie, bakteriobójczo, fungistatycznie i grzybobójczo, wirusobójczo), niszcząco na pierwotniaki i roztocze skórne.

Działanie rozkurczowe (spazmolityczne)

Działanie przeciwgnilne i odtruwające

Działanie wspomagające w chorobach skóry: terapii trądzików i łojotoku, przewlekłego liszajcowacenia skóry, owrzodzeń, pleśniawek, zapalenia mieszków włosowych i łojotokowego zapalenia skóry.

Działanie regulujące miesiączkowanie

Działanie pobudzające laktację

Działanie przeciwobrzękowe i zapobiegające gromadzeniu wody w organizmie: napary i odwary omanowe zażywane doustnie przyśpieszają i zwiększają wydalanie chlorku sodu i wody z ustroju, co jest korzystne w chorobach skórnych, nadciśnieniu, obrzękach reumatycznych i otyłości.

Działanie przeciwpasożytnicze. Zwłaszcza w połączeniu z innymi ziołami jak np. piołun.

Jak naturalnie odstraszyć komary i meszki?

Warto wykorzystać do tego celu samodzielnie przygotowany ocet na korzeniu omanu, który skutecznie odstrasza pchły, roztocze, wszy, komary, meszki. Ocet omanowy jest dość prosty do przygotowania. Do 0,5 l octu spożywczego (5-8%) wkładamy 100 g korzenia omanu i trzymamy w zacienionym miejscu ok. 10 dni codziennie potrząsając butelką. Następnie odcedzamy i przelewamy do ciemnej butelki. Ocet omanowy można wykorzystać jako środek zapobiegawczy wcierając miejsca narażone na ukąszenia lub spryskując się nim przy użyciu atomizera. Można stosować go również jako środek łagodzący po ukąszeniu, gdyż działa przeciwobrzękowo i gojąco.