zelazo fe

Niedobór żelaza – poznaj symptomy

Niedobór żelaza – poznaj symptomy
24 głosów, średnia 4.22 (ocena ogólna 79%)

Niedobór żelaza - poznaj symptomy http://zdrowszeznatury.pl

Anemia ( niedokrwistość) to poważna choroba, ale na szczęście można jej zapobiegać. U osób cierpiących na anemię występują zaburzenia związane z  ilością hemoglobiny czyli czerwonego barwnika krwi. Objawy anemii  są wyraźne  i bardzo charakterystyczne, ale najczęściej  bagatelizowane.  Wszystko dlatego, że wyglądają jak efekt przepracowania, stresu czy objawy towarzyszące niewyspaniu. Jeśli obserwujesz  pojawiające się objawy opisane poniżej, to koniecznie zrób badanie krwi.

Chroniczne zmęczenie

To najczęściej bagatelizowany objaw. Objawy łączymy najczęściej z szalonym tempem życia, jakie prowadzimy, pracą i niewyspaniem.  Tymczasem może okazać się, że  to efekt niedoboru żelaza. Niewystarczająca ilość żelaza powoduje niedotlenienie, które przekłada się na  brak energii.

Blada skóra

Wygląd skóry w dużej mierze zdeterminowany jest ilością hemoglobiny. Skóra ma zdrowy i rumiany wygląd dzięki hemoglobinie, której ilość determinuje poziom żelaza.  Niedobór żelaza można zaobserwować, patrząc na zabarwienie warg oraz dziąseł i wewnętrznej stronie powieki. Są one wówczas dużo jaśniejsze niż zwykle.

Krótki, płytki oddech

To również  może być efekt zmniejszonego poziomu żelaza. Żelazo jako składnik hemoglobiny bierze przecież udział w transporcie tlenu. Spłycony oddech jak również pojawiające się zadyszki mogą świadczyć o niedoborze żelaza.

Łomotanie serca

Jeśli  zaobserwujesz  takie objawy jak łomotanie serca czy  delikatne  zaburzenia rytmu a nigdy wcześniej nie chorowałaś na choroby serca, zgłoś się do lekarza. Być może to jeden z efektów  niedoboru żelaza.

Drętwienie  kończyn

Częściej pojawiające się uczucie drętwienia i mrowienia, które ustępuje pod wpływem ruchu to objaw zespołu niespokojnych nóg. Zgodnie z danymi statycznymi około 15% osób z tym zespołem cierpi niedobór żelaza.

Zwiększone odczucie niepokoju

Pojawiający się wzmożony niepokój, w dodatku bez wyraźnej przyczyny może wynikać z niedoboru  żelaza.  Zbyt mało żelaza  wywołuje sytuację alarmową w obrębie systemu nerwowego, która objawia się właśnie nadmiernym niepokojem.

Wypadanie włosów

Niedobór żelaza  to znak dla organizmu, żeby efektywnie wykorzystywać  posiadane zasoby.  Gdy tego pierwiastka jest zbyt mało, zmienia się cała gospodarka i tlen jest wysyłany do organów, które potrzebują go w pierwszej kolejności.

Niedoczynność tarczycy

Niedobór żelaza może być spowodowany również  nieprawidłowym funkcjonowaniem tarczycy. Zwróć na to szczególną uwagę, jeśli dodatkowo masz mniejszy poziom  energii, tracisz wagę i masz obniżoną temperaturę ciała.

Podkrążone oczy

Jeśli masz uporczywe cienie pod oczami, które nie znikają mimo stosowania odpowiednich kremów i zalecanej ilości snu, to również  może to być efektem zmniejszonego poziomu żelaza.

Jak widać pierwsze objawy niedoboru żelaza łatwo pomylić z objawami innych schorzeń takich jak przeziębienie lub zwykłych stanów zmęczeniowych. Dlatego zwróć uwagę na częstotliwość ich występowania i okoliczności, w jakich się pojawiają.

 

Polecane produkty:

Błonnik gryczany
Topinambur działanie na zdrowie i urodę http://zdrowszeznatury.pl
Błonnik gryczany
Mikronizowane włókno gryki
Działa wzmacniająco i oczyszczająco. Poprawia stan skóry, włosów i paznokci.
Zobacz…

Błonnik żytni

Inulina działanie, któremu trudno się oprzeć http://zdrowszeznatury.pl
Błonnik żytni
Działa przeciwzakrzepowo, wzmacnia kości, nerki, wątrobę. Jest niezwykle bogaty w składniki mineralne, takie jak: żelazo, fluor, kwas foliowy, sód, potas, wapno, jod.
Zobacz…
  • dasdas

    no artykuł całkiem ciekawy