Olej palmowy niekoniecznie zdrowy http://zdrowszeznatury.pl

Olej palmowy niekoniecznie zdrowy

Olej palmowy niekoniecznie zdrowy
21 głosów, średnia 4.57 (ocena ogólna 82%)

Olej palmowy niekoniecznie zdrowy http://zdrowszeznatury.pl

Olej palmowy wywołuje wśród konsumentów bardzo dobre skojarzenia. Lubiany jest również przez producentów żywności. Tym bardziej, że jest tani w produkcji, wydajny,jest odporny na gotowanie i odporny na temperaturę zewnętrzną. Nic dziwnego, że dodawany jest do tak wielu potraw. Przykładowo w popularnej Nutelli znajduje się blisko 25% tłuszczu, który pochodzi z oleju palmowego.

Olej palmowy zawiera witaminę E i karotenoidy, nawet jeśli wielką część tych molekuł traci się w procesie rafinowania. Ale to koniec dobrych wiadomości. Te gorsze są takie, że w oleju palmowym znajduje się około 50% nasyconych kwasów tłuszczowych. A to one sprzyjają powstawaniu cholesterolu HDL i LDL. Wiemy, że ich nadmierna konsumpcja jest szkodliwa dla zdrowia. Inne oleje roślinne, jak olej słonecznikowy czy też olej rzepakowy zawierają o wiele mniej nasyconych kwasów tłuszczowych – ok. 10%.

Jak upewnić się, czy w danym produkcie znajduje się olej palmowy? Na etykiecie mało kiedy znajduje się jego pełna nazwa. Najczęściej wymieniany jest jako olej roślinny, tłuszcz roślinny lub tłuszcz roślinny utwardzany. Jeśli widzisz takie składniki, unikaj produktów, które je zawierają.

 

Polecane produkty:

Błonnik z melisy
Melisa działanie nie tylko uspokajające http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z melisy
Zawiera substancje wykazujące działanie antyoksydacyjne. Należą do nich polifenole oraz witamina E i beta-karoten.
Zobacz…