Olejek z drzewa herbacianego - obowiązkowa pozycja w każdej apteczce http://zdrowszeznatury.pl

Olejek z drzewa herbacianego – obowiązkowa pozycja w każdej apteczce

Olejek z drzewa herbacianego – obowiązkowa pozycja w każdej apteczce
74 głosów, średnia 4.75 (ocena ogólna 89%)

Olejek z drzewa herbacianego - obowiązkowa pozycja w każdej apteczce http://zdrowszeznatury.pl

W skrócie można powiedzieć o nim tak: skuteczny naturalny antyseptyk i środek dezynfekujący, który działa na bakterie, wirusy i grzyby. Takie właśnie działanie ma olejek z drzewa herbacianego.

Drzewo herbaciane

Tak naprawdę to Melaleuca alternifolia, drzewo rosnące w Australii i Nowej Zelandi. Do Europy przywędrował w 1927 roku i szybko uznany za roślinę leczniczą. Drzewo herbaciane to nazwa zwyczajowa, nadana przez towarzyszy podróży kapitana Cooka, którzy używali liści tego drzewa do sporządzania leczniczej herbaty. Napar z liści drzewa zastępował pierwszym kolonizatorom herbatę, która miała działanie przeciwszkorbutowe. Lecznicze działanie liści drzewa herbacianego znane było Aborygenom, którzy stosowali je do dezynfekcji ran i leczenia oparzeń.

Skład olejku z drzewa herbacianego

Głównym składnikiem świeżego olejku z drzewa herbacianego jest terpinen-4-ol. W nieco mniejszych ilościach występują γ-terpinen , α-terpinen , α-terpineol oraz monoterpeny 1,8-cyneol ), p-cymen, α-pinen i limonen.

Według standardu australijskiego olejek z drzewa herbacianego może zawierać nie mniej niż 30% terpinen-4-olu i nie więcej niż 15% 1,8-cyneolu. Jest to podyktowane tym, że 1,8-cyneol uważa się za związek podrażniający skórę,natomiast terpinen-4-ol decyduje o przeciwdrobnoustrojowej sile działania tego olejku. Do silnie działających na drobnoustroje związków w olejku z drzewa herbacianego należą również także α-terpineol, 1,8-cyneol i linalol.

Silne działanie antybakteryjne

Badania dotyczące działania przeciwbakteryjnego olejku z drzewa herbacianego pokazuję, że ma on silne działanie antybakteryjne – zwłaszcza na bakterie występujące na skórze. Olejek z drzewa herbacianego hamuje rozwój gronkowców: Staphylococcus aureus, S. capitis, S. epidermidis, S. haemolyticus, S. hominis, S. saprophyticus, S. warneri, S. xylosus), mikrokoków (Micrococcus luteus, M. varians i Micrococcus sp.) i maczugowców (Corynebacterium sp.).

Działanie przeciwgrzybicze

Jeśli chodzi o działanie przeciwgrzybicze olejku z drzewa herbacianego, to działa on na grzyby drożdżoidalne i grzyby pleśniowe. Olejek z drzewa herbacianego hamuje rozwój chorobotwórczych dla człowieka szczepów Candida albicans, C. krusei, C. guilliermondii, C. parapsilosis i C. tropicalis.

Działanie przeciwwirusowe

W jednym z badań udowodniono, że olejek z drzewa herbacianego w stężeniach 0,0001-0,01 mg/ml skutecznie hamował rozwój wirusów grypy (Myxovirus influenzae). Podawany w postaci inhalacji i doustnie wykazywał także korzystne działanie w przebiegu choroby. Odnotowano również dobre efekty lecznicze w przypadku opryszczki. Choroba ta, wywoływana przez wirus opryszczki (Herpesvirus hominis), była z dobrym skutkiem leczona na drodze miejscowego działania olejku.

Jak wykorzystać olejek z drzewa herbacianego w aromaterapii?

Do masażu – zwalcza bakterie, grzyby i wirusy, jest stosowany przy infekcjach górnych dróg oddechowych, grypie, anginie, przeziębieniu, stymuluje pracę układu immunologicznego, zwalcza trądzik, stosowany do pielęgnacji skóry.

Do kąpieli – zwalcza bakterie, grzyby i wirusy, jest stosowany przy infekcjach górnych dróg oddechowych, grypie, anginie, przeziębieniu, stymuluje pracę układu immunologicznego, zwalcza trądzik, stosowany do pielęgnacji skóry.

Do inhalacji i aromatyzacji powietrza – zwalcza bakterie, grzyby i wirusy, jest stosowany przy infekcjach górnych dróg oddechowych, grypie, anginie, przeziębieniu, stymuluje pracę układu immunologicznego.

Inne zastosowania olejku z drzewa herbacianego

Działanie wykrztuśne: Ludzie, którzy cierpią z powodu kaszlu i przeziębienia, zapalenia oskrzeli czy płuc, mogą stosować olejek z drzewa herbacianego. Można wcierać w klatkę piersiową lub w pościel.

Do pielęgnacji włosów:Jeśli cierpisz na łupież lub wypadanie włosów, po prostu wykorzystaj rozcieńczony olejek z drzewa herbacianego na skórę głowy. Dzięku niemu skóra będzie zdrowsza, łatwiej będzie utrzymać właściwy poziom nawilżenia, zmniejszy się również ilość łupieżu i suchość skóry!

Działanie owadobójcze: Olejek z drzewa herbacianego jest bardzo skutecznym środkiem odstraszającym komary, pchły, wszy, czy muchy. Jest również pomocny w przypadku ukąszeń, zmniejsza świąd, obrzęk i zaczerwienienie.

Warto wiedzieć, że olejek dobrze łączy się z cynamonem, szałwią, goździkiem, geranium, lawendą, cytryną, gałką muszkatołową, rozmarynem i tymiankiem.

Polecane produkty:

Błonnik gryczany
Topinambur działanie na zdrowie i urodę http://zdrowszeznatury.pl
Błonnik gryczany
Poprawia stan skóry, włosów i paznokci. Pomocny w regulowaniu procesu przemiany materii i poprawie metabolizmu węglowodanów.
Zobacz…