Ostropest plamisty - najlepszy na chorą wątrobę http://zdrowszeznatury.pl

Ostropest plamisty – najlepszy na chorą wątrobę

Ostropest plamisty – najlepszy na chorą wątrobę
17 głosów, średnia 4.24 (ocena ogólna 79%)

Ostropest plamisty - najlepszy na chorą wątrobę http://zdrowszeznatury.pl

Ostropest plamisty ( Silybum Marianum ) od stuleci wykorzystywany jest jako panaceum na wszystkie dolegliwości układu pokarmowego. W szczególności zaś wątroby, nerek, pęcherza żółciowego. Liczne badania naukowe wskazują, że substancje, z których składa się ostropest, a zwłaszcza flawonoid o nazwie sylimaryna) chroni i czyści wątrobę z toksyn, również z tych które dostarczamy wraz z niektórymi lekami. Sylimaryna ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, przez co może ułatwić regenerację wątroby przez wzrost nowych komórek.

Ostropest w leczeniu choroby alkoholowej

Ostropest często wykorzystuje się do leczenia poalkoholowego zapalenia wątroby a nawet marskości.Większość badań pokazuje, że regularnie spożywany ostropest poprawia pracę wątroby a nawet zwiększa przeżywalność u osób ze zdiagnozowaną marskością wątroby lub przewlekłym zapaleniu wątroby. 

Ostropest w leczeniu wirusowego zapalenia wątroby

Ostropestu jest powszechnie stosowany również w przypadku leczeniu wirusowego zapalenia wątroby (zwłaszcza zapalenie wątroby typu C).W jednym z przeprowadzonych badań udowodniono, że u pacjentów, którzy nie reagowali na leczenie interferonem i rybawiryną, ostropest znacznie zmniejszył obciążenie wątroby spowodowane wirusem typu C.

Ostropest w leczeniu zatruć grzybami

Na podstawie tradycyjnego stosowania w medycynie ludowej, ostropest plamisty stosowany był jako antidotum w sytuacjach zatrucia grzybem muchomor zielonawy (Amanita phalloides ). Badania na zwierzętach wykazały, że wyciąg z ostropestu całkowicie neutralizuje toksyczne działanie grzyba, gdy podany jest w ciągu 10 minut po spożyciu. Jeśli podaje się w ciągu 24 godzin, znacząco ogranicza ryzyko uszkodzenia wątroby i śmierci.

Ostropest w leczeniu raka

Współczesne badania laboratoryjne sugerują również, że sylimaryny i inne substancje czynne zawarte w ostropeście mogą mieć działanie przeciwnowotworoweSubstancje zawarte w ostropeście zatrzymują podział komórek nowotworowych, skracają ich żywotność i zmniejszają dopływ krwi do guzów. Niektóre badania sugerują, sylimaryny mogą stanowić pozytywne uzupełnienie ochrony ochrony przeciwsłonecznej, bo pomagają zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka skóry. 

Opis rośliny

Ostropest pochodzi z regionu śródziemnomorskiego, ale uprawiany jest na całym świecie. W wielu miejscach szybko się rozprzestrzenia i traktowana jest jako chwast. Ostropest plamisty zawiera cenne fitosterole, witamina F, E, flawanony, flawonole i glikozydy fenolowe.

Najważniejszy składnik aktywny ostropestu – który chroni wątrobę – to sylimaryna pochodząca z nasion. Sylimaryna stabilizuje strukturę błon komórkowych, działa żółciotwórczo, żółciopędnie, detoksykująco, przeciwzapalnie, rozkurczowo. Poza tym:

  • reguluje pasaż treści pokarmowej i wypróżnienia,
  • Chroni komórki wątrobowe przed szkodliwym wpływem chloroformu, eteru, czterochlorku węgla, mikotoksyn (w tym również toksyn z muchomora sromotnikowego), acenolu (paracetamolu, acetaminofenu), piramidonu, antypiryny, etanolu.
  • Wymiata wolne rodniki.
  • Redukuje kumulację kolagenu, zapobiegając marskości i zwłóknieniu wątroby, nerek i serca.
  • Obniża stężenie cholesterolu we krwi, hamuje wytrącanie się blaszek miażdżycowych. Dlatego sylimaryna jest zalecana w leczeniu naturalnym hipercholesterolemii.
  • zapobiega wytrącaniu się złogów i kamieniu żółciowych

 

Polecane produkty:

Błonnik z mięty pieprzowej
Glistnik jaskółcze ziele http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z mięty pieprzowej
Skutecznie łagodzi dolegliwości jelitowe i wątrobowe, takie jak wzdęcia, kolki, niestrawność.
Zobacz…