palma sabalowa

Palma sabałowa na prostatę i nie tylko

Palma sabałowa na prostatę i nie tylko
50 głosów, średnia 3.62 (ocena ogólna 73%)

Palma sabałowa na prostatę i nie tylko http://zdrowszeznatury,pl

Badania mające na celu znalezienie produktów naturalnych, które skutecznie przeciwdziałałby destrukcyjnym czynnikom zewnętrznym, które przyczyniają się do rozwoju wielu ciężkich chorób, są jednym z głównych nurtów współczesnych badań. Ich efektem jest odkrycie dla współczesnego człowieka palmy sabałowej – rośliny, która może chronić mężczyzn przed powstawaniem chorób gruczołu krokowego. Palma sabałowa na prostatę stosowana była od bardzo dawna.

Palma sabałowa jako środek ułatwiający oddawanie moczu przez mężczyzn była stosowana w XV w. p.n.e. w Egipcie. Z kolei Majowie używali jej jako środka wzmacniającego. Rdzenni mieszkańcy Ameryki od 1700 roku używali owoców palmy sabałowej w leczeniu gruczołu krokowego, obrzęku i zaniku jąder, w zaburzeniach erekcji i w stanach zapalnych oraz jako środek wykrztuśny i antyseptyczny. Roślinę tę doceniano na tyle, że została nawet opisana w amerykańskiej Farmakopei USA 1906/17. Tradycyjna medycyna przypisuje palmie sabalowej właściwości środka pobudzającego seksualnie.

Palma sabałowa – skład

Surowcem leczniczym są owoce, częściowo wysuszone służą do przygotowania ekstraktów. W składzie chemicznym palmy znajdziemy fitosterole, fitoestrogeny, terpenoidy, kwasy tłuszczowe, lektyny, olej tłusty, polisacharydy, flawonoidy, alkohole alifatyczne, związki poliprenowe oraz kwas taninowy (8). W ekstrakcie zaś dodatkowo następujące kwasy tłuszczowe: kaprylowy (1,4%), kaprynowy (0,9%), laurynowy (16,5%), mirystynowy (6,2%), palmitynowy (9,0%), oleopalmitynowy (0,1%), stearynowy (2,6%), oleinowy (29,8%), linolowy (21,5%) oraz linolenowy (2,3%) (9).

Palma sabałowa na prostatę

Ekstrakt z palmy sabałowej wykorzystywany jest głównie do leczenia stanów związanych z BPH (nienowotworowym powiększeniem gruczołu krokowego). Istnieje kilka czynników powodujące rozwój BPH. Po pierwsze, funkcjonowanie jąder i krytyczny poziom androgenów mają wpływ na rozwój BPH. Po drugie, zmiany w metabolizmie androgenów stercza sprzyjają w akumulacji dihydrotestosteronu (DHT), i po trzecie wzrost stosunku estrogenów do androgenów w osoczu. Uważa się, że Palma Sabalowa hamuje działanie testosteronu w gruczole krokowym, co powoduje przerost prostaty, która z kolei powoduje problemy związane z przepływem moczu. Ekstrakt z palmy sabalowej pomaga usprawnić przepływ moczu oraz zmniejsza częstotliwość i uczucie potrzeby oddawania moczu u mężczyzn z BPH.

Palma sabałowa na włosy

Przeprowadzone badania wskazują, że palma ma działanie antyandrogenne, hamujące 5-α-reduktazy typu 1 i 2, prolaktyny oraz proliferację komórek. Palma sabalowa może mieć zastosowanie w leczeniu łysienia androgennego i w skórnych przypadłościach typu trądzik, łojotok czy zaskórniki. Powoduje redukcję łysienia i zwiększa gęstnienie włosów, jednocześnie zmniejszając ich wypadanie. Reguluje wydzielanie sebum (łoju skórnego), więc zapobiega nadmiernemu przetłuszczaniu włosów.

Palma sabałowa – inne zastosowanie

Preparaty z owoców palmy sabalowej korzystnie działają także przy:

 • reumatyzmie,
 • dnie moczanowej,
 • uogólnionych stanach zapalnych,
 • w schorzeniach autoimmunologicznych (łuszczyca, pokrzywka, pęcherzyca, atopowe zapalenie skóry),

 • jako środek uspokajający,
 • dla zwiększenia popędu płciowego (afrodyzjak),
 • w chorobach narządów płciowych, jajników, jąder,
 • w przewlekłych zespołach bólowych w obrębie miednicy
 • migrenowych bólach głowy,
 • u chorych na astmę, choroby gardła, w przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli, schorzeniach grypopodobnych, w grypie, krztuścu.
 • przydatna w nadmiernym wydzielaniu śluzu z zatok i nosa.

Na koniec warto dodać, że kulturyści stosują wyciąg z owocu palmy jako suplement diety zwiększający masę mięśniową.

Polecane produkty:

Błonnik z palmy sabałowej
Sacha Inchi ( Plukenetia volubilis ) http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z palmy sabałowej
Błonnik z palmy sabalowej ma wpływ na zanik objawów pieczenia i bólu przy oddawaniu moczu, uczucia parcia moczu oraz wspomaga hamowanie rozrostu nowotworu gruczołu krokowego.
Zobacz…