Polifenole leczą choroby cywilizacyjne http://zdrowszeznatury.pl

Polifenole leczą choroby cywilizacyjne

Polifenole leczą choroby cywilizacyjne
26 głosów, średnia 4.33 (ocena ogólna 80%)

Polifenole leczą choroby cywilizacyjne http://zdrowszeznatury.pl

Już nikt nie ma najmniejszych wątpliwości, że obecność polifenoli w diecie jest bardzo ważnym elementem w profilaktyce wielu chorób cywilizacyjnych. Polifenole nie tylko utrzymują organizm w dobrej kondycji i zapobiegają, ale przyspieszają również leczenie stanów zapalnych. Prowadzone przez ostatnie lata badania pokazują, że dieta bogata w związki polifenolowe korzystnie wpływa na zdrowie, zmniejszając ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia, cukrzycę, nowotwory oraz osteoporozę.

Polifenole to związki naturalnie występujące w roślinach, o bardzo zróżnicowanej budowie chemicznej. Polifenole nie są syntetyzowane w organizmach zwierzęcych, lecz pobierane wraz z pokarmami roślinnymi. Występowanie związków polifenolowych w świecie roślinnym jest powszechne – można znaleźć je w roślinach strączkowych, zbożach, orzechach, nasionach, grzybach, warzywach, kawie, herbacie, kakao, owocach cytrusowych i winogronach.

Polifenole pełnią wiele funkcji i mają bardzo zróżnicowane działanie, ale jedną z najważniejszych są ich właściwości antyoksydacyjne, dzięki którym chronią organizmy przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Polifenole wykazują również działanie przeciwzakrzepowe, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz uszczelniają naczynia krwionośne. Wraz z kwasem askorbinowym, karotenoidami i tokoferolami zabezpieczają organizm ludzki przed skutkami stresu oksydacyjnego.

Polifenole a cukrzyca

Liczne badania wskazują, że polifenole odznaczają się działaniem przeciwcukrzycowym. Epikatechina wykazuje działanie hipoglikemiczne. Podobnie działają izoflawonoidy soi, które spowalniają wchłanianie glukozy. Wykazano również przeciwcukrzycowe działanie procyjanidyn pochodzących z pestek winogron.

Fitoestrogeny a choroby nowotworowe

Badania nad przyczyną i leczeniem chorób nowotworowych pokazały, że fitoestrogeny mają związek ze zjawiskiem onkogenezy. I tak wiadomo już, że fitoestrogeny hamują rozwój komórek nowotworowych. Ligany i izoflawony hamują rozwój nowotworów estrogenozależnych.

Fitoestrogeny a osteoporoza

Z licznych badań wynika, że dieta obfitująca w fitoestrogeny zwiększa gęstość kości i zapobiega ich złamaniom. Takie działanie przypisuje się głównie produktom sojowym. Jednak nie należy zapominać, że mają one działanie wspomagające i nie należy uznawać je za substytuty lub leki przeciwosteoporotyczne.

Fitoestrogeny a choroby układu krążenia

Już w 1999 roku Amerykańska agencja Food and Drug Administration zarekomendowała dietę bogatą w fitoestrogeny jako czynnik istotnie zmniejszający ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca i miażdżycę. Podobne działanie zauważyli badacze z Francji. Naturalnie występujący w winie polifenol resweratrol również zapobiega występowaniu chorób układu krążenia. Związki polifenolowe występujące w winogronach i w winie wykazują ochronne działanie przed utlenianiem lipoprotein o małej gęstości (LDL), a także wpływ na zmniejszenie stężenia cholesterolu HDL.

Polifenole – naturalne źródła

  • Katechiny: morele, wiśnie, czerwone wino, kakao, zielona herbata
  • Flawony: seler naciowy, nać pietruszki, ziarna zbóż
  • Izoflawony – ziarno soi
  • Flawanony: białe części cytrusów, nasiona brzoskwiń
  • Flawanole: cebula, herbata
  • Antocyjany: czerwone wino, ziarna zbóż, winogrona, jagody, żurawina

Polecane produkty:

Błonnik z melisy
Melisa działanie nie tylko uspokajające http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z melisy
Działa uspokajająco, obniża ciśnienie krwi i działa przeciwskurczowo. Korzystny w lekkich stanach zdenerwowania, bezsenności, migreny i nadciśnienia.
Zobacz…

Błonnik z czarnej aronii

Sacha Inchi - jedzenie na odmłodzenie http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z czarnej aronii
Błonnik z czarnej aronii zawiera polifenole – antocyjany
i katechiny, kwasy organiczne, związki pektynowe i taniny, co powoduje jego niezwykle silne działanie antyoksydacyjne.
Zobacz…