Profesjonalna depilacja bez tajemnic – wywiad z kosmetologiem http://zdrowszeznatury.pl

Profesjonalna depilacja bez tajemnic – wywiad z kosmetologiem

Profesjonalna depilacja bez tajemnic – wywiad z kosmetologiem
16 głosów, średnia 3.91 (ocena ogólna 76%)

 

depilacja

Maszynka do golenia, depilator czy plastry z woskiem to popularne metody depilacji ciała, które chyba każda kobieta wypróbowała na własnej skórze. Niestety, częstym efektem domowych zabiegów, zamiast gładkiej skóry, są podrażnione nogi, krwawe rany i mnóstwo bólu, a włoski po kilku dniach ponownie odrastają. Właśnie dlatego, coraz więcej kobiet decyduje się na wizytę w salonie kosmetycznym, w celu wykonania profesjonalnej depilacji ciała. Gabinety posiadają w swoich ofertach różne metody usuwania włosów. Czym się różnią? Dla kogo są przeznaczone? Czy warto je wykonać? Na te i inne pytania odpowie kosmetolog, Magdalena Szeszko z krakowskiego salonu „Inna Klinika Piękna”.

Beauty and Health: Czym różni się depilacja w domu od tej, wykonywanej w salonie kosmetycznym?

Magdalena Szeszko: Przede wszystkim, podzieliłabym metody depilacji na takie, które usuwają owłosienie nad powierzchnią skóry oraz te, dzięki którym pozbywamy się włosków trwale, razem z cebulką włosową. Zabiegi, podczas których owłosienie usuwane jest na stałe, prawidłowo nazywane są epilacją, jednak zwykle stosuje się jeden termin na określenie obu metod. Pierwsza grupa, to w większości sposoby domowe, takie jak golenie maszynką czy za pomocą chemicznych kremów depilacyjnych. W gabinetach kosmetycznych, wykonywane są zabiegi tej drugiej grupy, takie jak depilacja gorącym woskiem, pastą cukrową czy depilacja laserowa.

Czy jest jakaś zależność między rodzajem skóry, a rodzajem depilacji?

Tak, istnieją pewne zależności, którymi należy się kierować wybierając sposób depilacji. Najbardziej problematyczna w tym przypadku jest skóra naczynkowa, ze skłonnościami do żylaków, której bariera naczyniowa jest osłabiona. Przy takim rodzaju skóry nie powinno się stosować depilacji ciepłym woskiem. Wysoka temperatura preparatu oraz intensywne odrywanie plastrów mogą sprawić, że naruszy się barierę naczyniową, co może doprowadzić do pojawienia się jeszcze większej ilości zmian, takich jak np. pajączki.

Ci, którzy mają skórę wrażliwą i skłonną do uczuleń, powinni powstrzymać się od chemicznego usuwania owłosienia, które może być dla nich zbyt silne i powodować przez to odczyny alergiczne. Najbezpieczniejsza pod tym względem jest depilacja laserowa, która nie ma szczególnych zaleceń odnoszących się do typu skóry. Szczególną ostrożność należy jednak zachować w przypadku skóry suchej i odwodnionej, gdyż wszystkie metody depilacji jeszcze bardziej wysuszają jej powierzchnię. Zabiegi można oczywiście wykonywać, ale trzeba pamiętać o odpowiednim nawilżeniu, nie tylko zewnętrznym, ale również wewnętrznym.

Jakie rodzaje depilacji laserowej są dostępne i czym się różnią?

Dwa najpopularniejsze rodzaje depilacji laserowej to IPL oraz laser diodowy LightSheer, przy czym nazwa „laserowa” w przypadku IPL jest oszukana, gdyż nie jest on zaliczany do klasy laserów. Obie metody polegają na wysyłaniu impulsów w postaci promieni elektromagnetycznych. Cała skuteczność opiera się na zjawisku tzw. subiektywnej fototermolizy. Polega ono na zamianie światła w ciepło, które dociera do melaniny – barwnika, który znajduje się we włosach. Istotną różnicą pomiędzy laserem diodowym a urządzeniem IPL jest długość fali. Laser emituje jedną i konkretną długość wiązki, natomiast światło emitowane przez IPL jest rozproszone i posiada różny zakres długości fal w jakich wysyła impulsy.

Ta rozbieżność ma znaczenie jeśli chodzi o efektywność zabiegu. Energia emitowana przez IPL nie dociera tak precyzyjnie do melaniny, jak czyni to laser diodowy. Na 1 zabieg z użyciem lasera diodowego należy wykonać 3 zabiegi IPL, a efekt i tak jest słabszy. Osobiście uważam że metoda IPL jest jeszcze mniej skuteczna, gdyż często po skończonej serii zabiegów całość owłosienia odrasta. W przypadku lasera diodowego LightSheer, efekty widoczne są już po pierwszym zabiegu. Dzięki swojej skuteczności, metoda ta, posiada obecnie stale powiększającą się grupę zwolenników.

Który z tych dwóch zabiegów jest bezpieczniejszy dla skóry?

Oba rodzaje depilacji są dla skóry bezpieczne, pomimo różnicy w ich wykonywaniu. Istotnym czynnikiem, gwarantującym bezpieczeństwo, jest poprzedzający zabieg, szczegółowy wywiad z klientem, wykluczenie wszystkich przeciwwskazań oraz próba laserowa. Kolejną kwestią, która ma ogromne znaczenie jest ustalenie parametrów, które muszą być precyzyjnie dobrane w zależności od fototypu skóry klienta. Bezpieczeństwo znajduje się na pierwszym miejscu podczas wykonywania tego rodzaju depilacji, dlatego tak ważna jest wiedza, kwalifikacje oraz doświadczenie osób wykonujących zabieg. Powinny one przejść wcześniej certyfikowane szkolenia z zakresu obsługi tego typu urządzeń.

Na czym dokładnie polega depilacja laserowa LightSheer?

Zabieg depilacji laserem diodowym pozwala usunąć owłosienie dzięki wspomnianemu już wcześniej zjawisku fototermolizy selektywnej. Urządzenie emituje wiązkę świetlną, która zamienia się w wiązkę termiczną. Ta z kolei, docierając do melaniny, powoduje uszkodzenie macierzy oraz komórek odżywczych włosa, które są zlokalizowane w mieszku włosowym. To zjawisko doprowadza do utraty włosa, uniemożliwiającego ponowną regenerację. Najlepiej reagują na światło lasera włosy z dużą ilością barwnika.

Spore znaczenie ma również kolor skóry. Najlepsze efekty otrzymujemy przy jasnej skórze i ciemnym owłosieniu. Im większy kontrast, tym łatwiej i precyzyjniej wiązce laserowej dotrzeć do cebulki włosa. Czas wykonywania zabiegu jest uzależniony od powierzchni partii ciała, na której chcemy pozbyć się owłosienia. Depilacja nóg trwa około 1,5 godziny, bikini – od 20 do 30 minut, depilacja pach oraz twarzy zajmuje najmniej czasu, bo jedynie ok. 15 minut.

Czy zabiegi LightSheer są bezpieczne dla naszego organizmu?

Tak, jak najbardziej. LightSheer jest jednym z najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych rodzajów depilacji, co jest potwierdzone, zarówno przez światowe jak i europejskie organizacje certyfikujące. Impuls lasera działa powierzchniowo, tylko na granicy skóry, nie jest więc w stanie uszkodzić organów wewnętrznych czy wpłynąć negatywnie na strukturę kości. Dodam, że do tej pory nie odnotowano żadnych, niebezpiecznych efektów ubocznych po zabiegach depilacji laserowej.

Na jakich częściach ciała można wykonać depilację metodą LightSheer?

Za pomocą metody LightSheer można depilować każdą część ciała, pod warunkiem, że impuls lasera nie ma kontaktu z błoną śluzową. Metoda może być jednak nieskuteczna w przypadku włosów siwych czy meszkowych.

 Czy korzystasz z depilacji w salonie kosmetycznym? Podziel się z nami swoją opinią!

Magdalena Szeszko, kosmetolog w Innej Klinice Piękna w Krakowie. Absolwentka Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest pasjonatką szeroko rozumianej kosmetologii, a w szczególności biochemii kosmetycznej. Ku jej zadowoleniu dynamika sektora kosmetycznego jest ogromna, dlatego z przyjemnością zagłębia się w nowinach branżowych. Od kilku lat zajmuje się również wizażem.

http://www.innaklinika.pl/

Chcesz dowiedzieć się więcej o profesjonalnej depilacji? Dalsza część wywiadu – już wkrótce!

Polecane produkty:

SkinXL – kuracja odmładzajaca
Zrób peeling z kawy i zwalcz cellulit http://zdrowaznatury.pl
SkinXL – kuracja odmładzajaca
Skuteczna redukcja zmarszczek i profesjonalna ochrona skóry. Jedna tabletka SkinXL® zawiera aż 200 mg wielkocząsteczkowego kwasu hialuronowego.
Zobacz…