Różeniec górski - naturalny antydepresant http://zdrowszeznatury.pl

Różeniec górski – naturalny antydepresant

Różeniec górski – naturalny antydepresant
32 głosów, średnia 4.11 (ocena ogólna 79%)

Różeniec górski - naturalny antydepresant http://zdrowszeznatury.pl

Rhodiola jest znana i wykorzystywana w medycynie od wieków. Już w roku 77 n.e., grecki lekarz Dioskurides udokumentował medyczne działanie tej rośliny, którą opisał w swoim traktacie medycznym „De Materia Medica”. Wiemy też, że Różeniec znany był również  Wikingom, którzy stosowali go w celu zwiększenia siły fizycznej i wytrzymałości na trudy wojenne. Z kolei mieszkańcy Azji Środkowej uważają, że herbata parzona z Rhodiola rosea sprawdza się w leczeniu przeziębienia i grypy. Badania nad Rhodiolą były również częścią wielkiego planu Związku Radzieckiego i ostatecznie zostały wykorzystane w programie badań kosmicznych. Astronauci przyjmowali ekstrakty z Różeńca w celu poprawienia kondycji.

Do produkcji ekstraktów wykorzystuje się kłącze i system korzenny, które po ścięciu i wysuszeniu wydzielają piękny, różany zapach. Stąd pochodzenie innej nazwy różeńca – złoty korzeń lub różany korzeń.

Jak widać ta popularna roślina była wykorzystywana w tradycyjnych systemach medycznych w Europie Wschodniej i Azji. Obecnie przeżywa renesans i z ponownie zyskuje popularność, głównie jako naturalny antydepresant. Warto poznać ją z bliska, bo ma szeroki i co najważniejsze udokumentowany zakres działania:

 • zmniejsza stany przeddepresyjne
 • wzmacnia system nerwowy
 • zwalcza depresję,
 • podnosi poziom odporności organizmu,
 • zwiększa zdolność do wysiłku,
 • poprawić pamięć,
 • wspomagania odchudzanie,
 • pomaga usprawniać funkcje seksualne
 • podnosi poziom energii życiowej.

Różeniec górski od dawna znany jest jako silny adaptogen. Adaptogen to substancja ułatwiająca przystosowanie organizmu do niekorzystnych warunków środowiskowych. Po raz pierwszy tego terminu użył rosyjski uczony Lazarev w 1947 r., gdy opisywał zdolność wybranych surowców do uodparniania organizmu na szkodliwe wpływy czynników zewnętrznych. W latach 50. XX wieku, rosyjski farmakolog i doktor medycyny holistycznej Breckhman założył własną szkołę badającą adaptogeny i zgłębiając tajemnice, wschodnich leków (żeń-szeń, cytryniec, rodiola).

Wraz ze swoim współpracownikiem Dardymovem rozwinęli definicję adaptogenu. Zgodnie z nią adaptogen to substancja pochodzenia naturalnego, która musi być nieszkodliwa i może powodować minimalne zmiany w psychicznych funkcjach organizmu, musi działać niespecyficznie i wykazywać właściwości normalizujące. Obecnie uważa się, że rośliny adaptogenne – to takie, które mają normalizujący wpływ na ludzki ustrój, ale nie nadstymulujący, ani nie blokujący normalnych jego funkcji, lecz działający raczej jako tonicum.

Badania fitochemiczne i farmakologiczne wykazały, że za właściwości adaptogenne Różeńca odpowiedzialne są substancje o charakterze glikozydów fenolowych, do których należą fenyloetanoidy (salidrozyd i tyrozol) oraz fenylopropanoidy (alkohol cynamonowy i jego glikozydy: rozyna i rozawina). Ponadto w różeńcu występują takie składniki aktywne, jak garbniki, olejek eteryczny, antraglikozydy i β-sitosterol.Jak podaje Kurkin i Dubichev, spośród grup fenylopropanoidów – rozyna, rosawidyna i rozaryna występują tylko w Różeńcu.

Różeniec na stres i układ nerwowy 

Różeniec górski stymulują działanie norepinefryny (NE), dopaminy (DA) i serotoniny. Zwiększa działanie neuroprzekażników w mózgu, zwiększając przenikalność przez barierę krew – mózg prekursorów noradrenaliny i serotoniny.

Prowadzone były badania nad wpływem Różeńca w przypadki astenii. Astenia charakteryzuje się niedoborem lub brak siły, wigoru, napędu, przejawia się obiektywnym spadkiem poziomu wydolności energetycznej ustroju, wzmożoną męczliwością lub poczuciem osłabienia fizycznego, psychicznego, umysłowego. Badania z uwzględnieniem podwójnej ślepej próby, udowodniły że standaryzowany wyciąg z Rhodiola rosea (SHR-5), znacznie zmniejszył objawy astenii.

Szybka regeneracja mięśni

Rhodiola rosea skraca również czas regeneracji mięśni po dłuższych treningach. Ekstrakt z Różańca zwiększa poziom enzymów, RNA i białek ważnych dla regeneracji mięśni po wyczerpującym treningu. Stymuluje również stan energii mięśni; syntezę glikogenu w mięśniach i wątrobie; syntezę białek mięśni i działanie anaboliczne.

Poprawa pamięci

Różeniec górski poprawia koncentrację i zdolność zapamiętywania przez dłuższy czas. Zwiększa bioelektryczną aktywność mózgu. W jednym z badań udowodniono, że osoby przyjmujące 50 mg standaryzowanego ekstraktu z Różeńca dwa razy dziennie przez 20 dni osiągnęli lepsze wyniki z egzaminu – 3,47 w porównaniu do grupy przyjmującej placebo – 3,20. Osoby przyjmujące Różeniec odczuwały również mniejsze zmęczenie psychiczne, głębszy sen, zmniejszoną senność w czasie nauki, lepszy nastrój i większą motywację do nauki.

Zmniejsza dolegliwości sercowe

Rhodiola okazał się skuteczny także w przypadku problemów sercowych spowodowanych nadmiernym stresem. W tych warunkach różeniec zmniejsza ilości katecholamin i kortykosteroidów wydzielanych przez nadnercza w czasie stresu. Hormony stresu podnoszą ciśnienie krwi, zwiększają poziom cholesterolu i tym samym czynniki ryzyk chorób serca wzrasta. Różeniec zmniejsza poziom lipidów we krwi, jak również ilość cyklicznego AMP (c-AMP) uwalnianego do komórek mięśnia sercowego.W ten sposób reguluje bicie serca i przeciwdziała arytmii serca.

Zapobiega depresji – naturalny antydepresant

Ekstrakt z Różeńca zwiększa transport prekursorów serotoniny, tryptofanu i 5-hydroksytryptofanu do mózgu. Serotonina jest zaangażowana w wiele funkcji, w tym, skurcz mięśni gładkich, regulację temperatury, apetytu, percepcję bólu, zachowanie ciśnienia krwi i oddychanie. Gdy zrównoważone, to nadaje sens zadowolenia i łatwość psychicznego. To ona odpowiedzialna jest za nasze samopoczucie i stan szczęśliwości. Zbyt niski poziom serotoniny wywołuje poważne stany psychiczne, takie jak depresja kliniczna. Zatem Różeniec może być wykorzystywany w skojarzeniu z lekami przeciwdepresyjnymi. W krajach gdzie występuje sezonowe obniżenie światła słonecznego przeciwdziała występowaniu SAD.

Inne korzyści zdrowotne

Jako roślina adaptogenna Różeniec wykazuje wiele innych korzyści, m.in.:

 • usprawnia narząd słuchu
 • reguluje poziomu cukru we krwi
 • oczyszcza wątrobę z toksyn
 • wspomaga odchudzanie
 • zmniejsza zaburzenia erekcji
 • zapobiega przedwczesnemu wytryskowi
 • normalizuje płyn prostaty.

 

 

 

 

Polecane produkty:

Błonnik marchwiowy
Witamina F http://zdrowaznatury.pl
Błonnik marchwiowy
Wspomagający leczenie chorób metabolicznych oraz cukrzycy, miażdżycy naczyń, zaburzenia gospodarki tłuszczowej.
Zobacz…