Szafran – najdroższa przyprawa świata i nie tylko http://zdrowszeznatury.pl

Szafran – najdroższa przyprawa świata i nie tylko

Szafran – najdroższa przyprawa świata i nie tylko
33 głosów, średnia 4.63 (ocena ogólna 84%)

Szafran – najdroższa przyprawa świata i nie tylko http://zdrowszeznatury.pl

To najdroższa i najszlachetniejsza przyprawa świata. W Persji i starożytnym Egipcie szafran był używany jako afrodyzjak, antidotum przeciwko truciznom i środek pobudzający trawienie. Do tej pory w wielu krajach szafran z powodzeniem używany jest w medycynie naturalnej.

W Maroku stosuje się go jako doraźną pomoc w czasie ząbkowania małych dzieci, masując dziąsła niemowlaków domowym balsamem na bazie miodu i szafranu. Ostatnio cieszy się dużym zainteresowaniem naukowców, którzy badają jego zaskakująco silny wpływ na ludzki organizm.

Działanie antydepresyjne

Antydepresyjne działanie szafranu polega na zwiększeniu stężenia serotoniny i dopaminy, co przekłada się na zwiększone poczucie szczęścia i poprawę samopoczucia. Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Teheranie stwierdzili, iż przyprawa ta jest tak samo skuteczna w leczeniu depresji jak znane leki: fluoksetyna (czyli prozac) i imipramina.

Działanie antyrakowe

Wyniki badań nad wykorzystaniem szafranu w walce z nowotworami są bardzo obiecujące. Obecne w szafranie karotenoidy mają działanie antyrakowe, antymutageniczne i immunomodulacyjne.

Działanie antyoksydacyjne

Oprócz właściwości antyrakowych i leczenia ran, szafran jest również  skutecznym przeciwutleniaczem. Wszystko to zasługa safranalu i krocyny, które odpowiadają spowalniają proces starzenia i neutralizują działanie wolnych rodników.

Naturalny afrodyzjak

W starożytnej Grecji szafran wykorzystywano na potencję i ogólnie jako środek zwiększający energię seksualną. W medycynie ajurwedycznej szafran wykorzystywany jest jako środek stymulujący i wzmacniający potencję.

Jak możesz wykorzystać szafran?

Do masażu – sproszkowany szafran wymieszaj z substancją nawilżającą – olejem kokosowym lub oliwką z oliwek.

Jako herbatka na trawienie – wrzuć 0,5 g szafranu na litr wrzącej wody

Jako środek odstraszający mole – wrzuć łyżeczkę szafranu do lnianego woreczka

Do płukania włosów o kolorze blond: wymieszaj pół łyżeczki szafranu z połową szklanki soku z cytryną, zmocz włosy i umyj po 10 minutach.

 

 

Polecane produkty:

Błonnik z melisy
Melisa działanie nie tylko uspokajające http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z melisy
Melisa zapobiega uszkodzeniu błon komórkowych przez wolne rodniki tlenowe, tym samym opóźnia procesy starzenia się organizmu.
Zobacz…