Szałwia właściwości pielęgnacyjne i lecznicze http://zdrowszeznatury.pl

Szałwia właściwości pielęgnacyjne i lecznicze

Szałwia właściwości pielęgnacyjne i lecznicze
17 głosów, średnia 4.42 (ocena ogólna 80%)

Szałwia właściwości pielęgnacyjne i lecznicze http://zdrowszeznatury.pl

Historia pokazuje, że szałwia posiada jedną z najdłuższych historii zastosowań, zarówno jako zioło kulinarne, jak i lecznicze. Zresztą szałwia jest wykorzystywana do dzisiaj na wiele różnych sposobów. Jej działanie lecznicze jest dość powszechnie znane, za to mało kto wie, że szałwia jest świetnym surowcem naturalnym do pielęgnacji skóry. Szczególnie cenny jest olejek z szałwi, który można wykorzystać jako bardzo wartościowy składnik kosmetyczny. Szałwia właściwości pielęgnacyjne i lecznicze zawdzięcza bardzo licznym substancjom aktywnym. Dlatego w kosmetyce wykorzystuje się ją najczęściej w postaci ekstraktu lub olejku.

Co to jest olejek szałwiowy?

Olejki eteryczne otrzymywane są w procesie destylacji roślin aromatycznych poprzez poddanie ich działaniu pary lub przez macerację tłuszczami. Znane były już w starożytnym Egipcie 3 tys. lat p.n.e oraz w starożytnych Indiach, Chinach, Macedonii i Grecji.

Olejek Szałwiowy znany jest głównie ze swoich leczniczych właściwości. Stosowany jest w bólach reumatycznych i mięśniowych. Ma działanie łagodzące podrażnienia skóryzwiotczenia skóry. Można go dodać do kremów przeciwzmarszczkowych.

Na blizny. Rozcieńczony w innym tłuszczu olejek z szałwi można wykorzystać do usuwania zrogowaceń, blizn, pęknięć i innych defektów skórnych.

Stymulant . W aromaterapii stosuje się do stymulowania umysłu, w czasie zmęczenia psychicznego, przy dużym obciążeniu umysłu.

Skład olejku szałwiowego

Szałwia właściwości pielęgnacyjne i lecznicze zawdzięcza swojemu składowi. Olejek szałwiowy zawiera tujon (przeciętnie 20-40%), kamfer (14-37%), 1,8-cyneol (6-16%), alfa-pinen, kamfen, borneol, octan bornylu (ok. 5%), linalol, wiridiflorol, humulen, kariofilen, epoksydy dwuhydrokariofilenu (kariofileno-epoksydy). Obecne w nim są również diterpeny (kwas karnozolowy, karnozol), 12-metyloeter kwasu karnozolowego; abietanoditerpeny (rozmanol, galdosol, epirozmanol, rozmadial, atuntzensin A = atuncenzyna A); trójterpeny (pochodne kwasu ursolowego), kwas rozmarynowy i jego pochodne (kwas salwianolowy K i L, kwas sagerininowy, kwas melitrynowy A, kwas metylomelitrynowy A, sagekumaryna); flawonoidy (luteolina, apigenina, genkwanina, hispidulina, salwigenina, eter metylowy salwigeniny), polisacharydy, garbniki.

Antybakteryjne działanie olejku szałwiowego

Ze względu na tak bogaty skład, olejek szałwiowy działa jako skuteczny środek przeciwbakteryjny, hamując zakażenia bakteryjne wobec opornych na wankomycynę enterokoków i  szczepów E.Coli, Salmonella typhi, S. enteritidis, i Shigella sonei.

Inne zastosowanie olejku szałwiowego

  • Antyseptyczne: idealnie nadaje się do czyszczenia ran chirurgicznych, nacięć, ran i owrzodzeń
  • Zmniejsza skutki ekspozycji na toksyny i narkotyki
  • Zmniejsza stan zapalny skóry, jelit i układu pokarmowego
  • Pomaga w metabolizmie, zwiększając produkcję żółci i soków żołądkowych.
  •  Pomaga regulować cykle miesiączkowe
  • Stymuluje mózg, układ nerwowy, wątrobę i układ krwionośny i wydalniczy

Polecane produkty:

Błonnik gryczany
Topinambur działanie na zdrowie i urodę http://zdrowszeznatury.pl
Błonnik gryczany
Działa wzmacniająco i oczyszczająco. Poprawia stan skóry, włosów i paznokci.Usprawnia działanie wszystkich narządów układu pokarmowego.
Zobacz…

Błonnik z mięty pieprzowej

Glistnik jaskółcze ziele http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z mięty pieprzowej
Ułatwia trawienie, zwiększając produkcję soków żołądkowych i żółci.
Zobacz…