Tarczyca bajkalska zioło długowieczności http://zdrowszeznatury.pl

Tarczyca bajkalska zioło długowieczności

Tarczyca bajkalska zioło długowieczności
57 głosów, średnia 3.99 (ocena ogólna 78%)

Tarczyca bajkalska zioło długowieczności http://zdrowszeznatury.pl

 

Tarczyca bajkalska zioło długowieczności (łac. Scutellaria baicalensis) jest jest jednym z 50 podstawowych ziół TCM (Tradycyjnej medycyny chińskiej czyli najstarszego systemu medycznego na świecie. Opisywana już przez Zhu Danxi, znanego lekarza w dynastii Yuan (1281 – 1358) . Jego sprzedaż na rynkach światowych rośnie z roku na rok, również w Polsce Bajkalina cieszy się coraz większą popularnością.

Bajkalina to spolszczona nazwa Tarczycy bajkalskiej, można spotkać ją również pod takimi nazwami jak Chinese Skullcap, Baical skullcap root, Radix Scutellariae, Skullcap ‘Oriental Blue. W medycynie chińskiej Bajkalina stosowana jest w celu poprawy funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, a także długowieczności. Wiemy już, że jest dobrym źródłem flawonoidów, przy czym warto zauważyć, że niektóre z nich są dość silne. Dotychczas zidentyfikowano ponad 40 substancji flawonoidowych w surowcu – ich zawartość jest bardzo wysoka i wynosi ( w surowcu chińskim) ponad 20% z czego najwięcej przypada na bajkalinę, wogonozyd i ich glikozydy. Dodatkowo zidentyfikowano w nim saponiny, alkaloidy, olejki eteryczne, garbniki, i irydoidy, dzięki którym Tarczyca bajkalska jest uznawana za roślinę leczniczą. Największe stężenie substancji aktywnych występuje w korzeniu, stąd surowcem zielarskim jest korzeń.

Tarczyca bajkalska zioło długowieczności – poznaj korzyści dla zdrowia

Bajkalina ma ponad 2000-letnią historię stosowania w ziołolecznictwie, od niedawna popartą też naukowymi badaniami. Dzięki swoim substancjom aktywnym Scutellaria baicalensis może zapobiegać i zwalczać takie choroby jak:

– zespół przewlekłego zmęczenia
– lęk i stres
– kac i spowodowany nim bólu głowy
– alergie i astmę
infekcje grypowe o wirusowej etiologii
infekcje bakteryjne
miażdżycę
– nadciśnienie tętnicze
– wysoki poziom cholesterolu
choroby przyzębia.

Na szczególną uwagę zasługuje działanie przeciwwolnorodnikowe zwłaszcza bajkaliny, co zostało udowodniono w badaniach in-vitro i in-vivo. W tradycyjnej medycynie chińskiej Tarczyca bajkalska stosowana jest w leczeniu alergii, przewlekłych stanów zapalnych skóry i błon śluzowych, stanów zapalnych stawów i wszystkich stanów stresowych jako roślina adaptogenna. Bajkalina ma również działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, ponadto antywirusowe. Hamują rozwój gronkowców (wogonina hamuje gronkowca złocistego), paciorkowców i drożdżaków opornych na antybiotyki. Wyciągi z tarczycy bajkalskiej hamują in vitro rozwój, np. Bacillus subtilis, Escherichia coli, Sarcina lutea . Poza tym Tarczyca bajkalska wykazuje działanie:
przeciwalergiczne i przeciwastmatyczne
przeciwzapalne i przeciwartretyczne
żółciopędne i antyhepatotoksyczne
przeciwmiażdżycowe i przeciwzakrzepowe
krążeniowe, nasercowe i hypotensyjne
działanie antyoksydacyjne i przeciwwolnorodnikowe
działanie sedatywne, przeciwdrgawkowe i anksjolityczne
działanie przeciwnowotworowe i cytotoksyczne
działanie przeciwwirusowe
działanie przeciwbakteryjne
działanie przeciwgrzybicze

Tarczyca bajkalska w kosmetyce

Wyciągi z Tarczycy bajkalskiej hamują tyrozynazę, co jest wykorzystywane w likwidowaniu przebarwień i w celu wybielania skóry. Domowym sposobem można przygotować silnie działający pięlęgnacyjno-wybielająco olej tarczycowy. Cytuję skład za dr H. Różańskim:
Olej tarczycowy – Oleum Scutellariae: 1 część świeżego rozdrobnionego ziela lub korzeni albo suchego surowca zwilżyć spirytusem, następnie zalać 3 częściami gorącego, ok. 80 stopni C (ale nigdy nie wrzącego!) oleju winogronowego; odstawić na 14 dni, przefiltrować. Stosować do wyrobu domowych kosmetyków naturalnych (kremy, mleczka), do pielęgnacji skóry, do leczenia wyprysków, dermatoz, trądziku, ugryzień owadów, ponadto doustnie 10 ml 2 razy dziennie. Do oleju przechodzą cenne flawonoidy litofilne tarczycy.