Witamina K2 - najbardziej niedoceniana, ale jedna z najważniejszych witamin http://zdrowszeznatury.pl

Witamina K2 – najbardziej niedoceniana, ale jedna z najważniejszych witamin

Witamina K2 – najbardziej niedoceniana, ale jedna z najważniejszych witamin
22 głosów, średnia 4.55 (ocena ogólna 82%)

Witamina K2 - najbardziej niedoceniana, ale jedna z najważniejszych witamin http://zdrowszeznatury.pl

Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z korzyści dla zdrowia, jakie oferuje witamina K2. Chociaż została opisana już w 1929 roku, przez szereg lat nie mogła doczekać się szczegółówych badań, co skutkowało niedocenieniem jej roli zarówno w środowisku naukowym, jak w ogóle społeczeństwa.

Witamina K znana jest przede wszystkim jako jeden ze związków odpowiedzialnych za prawidłowy przebieg procesu krzepnięcia krwi. Do jej funkcji należy przede wszystkim regulacja wydzielania protrombiny – jednego z podstawowych czynników krzepnięcia. Ponieważ zapobiega nadmiernym krwawieniom wewnętrznym oraz zewnętrznym, sprzyja także szybszemu gojeniu się ran.I chociaż jest to ważne zadanie, nie jedyne. Mamy niezbite dowody naukowe, że rola witaminy K2 organizmie wykracza daleko poza proces krzepnięcia krwi. Obecność tej witaminy chroni nas przed chorobami serca, zapewnia zdrową skórę, silne kości, usprawnia działanie mózgu oraz zapobiega nowotworom.

Różne formy witaminy K

Obecnie nazwą „witamina K” określa się kilka związków, pochodnych naftochinonu: K1 (filochinon), K3 (menadion) oraz grupę K2 (menachinony).

Witamina K może być sklasyfikowane jako K1 lub K2:

  1. Witamina K1 . Występuje głównie w zielonych warzywach. Przechodzi bezpośrednio do wątroby i bierze udział w procesie krzepnięcia krwi.

  2. Witamina K2:  Powstaje w wyniku fermentacji bakterii. Jest obecna w sfermentowanej żywności, zwłaszcza serach i w japońskiego natto żywności, która jest zdecydowanie najbogatszym źródłem witaminy K2.

Sprawę komplikuje fakt, że istnieje wiele różnych form witaminy K2: MK-4, MK-7, MK-8 i MK-9. Każda z nich pełni zupełnie inną formę w organizmie. MK-4 jest produktem syntetycznym, bardzo podobny do witaminy K1 natomiast forma  MK-7 powstaje z ekstrakcji z japońskiego fermentowanego produktu sojowego nazwie natto.

Witamina K2 MK7 a proces wapnienia

Dotychczas uważano, że ze prawidłowy stan kości odpowiada wystarczająca ilość wapnia i witaminy D. Teraz wiemy już, że ma na to wpływ również witamina K2. Terapia witaminą K2 (MK-4) wraz z suplementacją wapnia i witaminy D2 znacznie zmniejszyła ryzyko złamań kości u starszych kobiet. Witaminy grupy K2 są więc niezbędnym składnikiem diety, wspomagają utrzymanie prawidłowego stanu fizjologicznego kości.

Witamina K2 MK7 a choroby sercowo-naczyniowe

Generalnie wapń w organizmie kumuluje się w kościach i zębach. Ale to nie jedyne miejsca, gdzie wapń może się kumulować. Nieprawidłowe odkładanie się wapnia może występować również w wewnętrznej powłoce tętnic, w warstwie mięśniowej tętnic i w zastawkach serca. Witamina K2 MK7 kontroluje wszystkie trzy przypadki nieprawidłowego kumulowania się wapnia.

Wapń może osadzać się w naczyniach krwionośnych powodując ich zwapnienie i w efekcie rozwój płytki miażdżycowej. Suplementacja witaminą K2 MK7 zmniejszała ilość wapnia akumulowanego w obrębie naczyń sercowych, zmniejszając ryzyko choroby niedokrwiennej serca aż o 50%. Poprawiła się elastyczność naczyń i ich przepustowość.Suplementacja witaminą K2 zmniejsza ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 50%. Natomiast stosowanie witaminy K1 nie przyniosło żadnych efektów.

Co musisz wiedzieć o witaminie K2?

  • Wapń jest niezbędny dla zdrowia kości, ale nieprawidłowy metabolizm wapnia może prowadzić do osteoporozy i choroby sercowo-naczyniowej. Witamina K2 staje się kluczowym czynnikiem w regulacji wapnia w organizmie.
  • Niewystarczająca ilość witaminy K2 prowadzi do zmniejszenia gęstości mineralnej kości, co jest kluczowym czynnikiem rozwoju osteoporozy. Natomiast nadmiar wapnia w ścianach tętnic zwiększa ryzyko chorób serca.
  • Witamina K2 może być wytwarzana w jelitach zdrowego człowieka. Ale ilości te są minimalne.

Koniec części pierwszej.

Polecane produkty:

Błonnik żytni
Inulina działanie, któremu trudno się oprzeć http://zdrowszeznatury.pl
Błonnik żytni
Mikronizowane włókno żyta
Działa przeciwzakrzepowo, wzmacnia kości, nerki, wątrobę. Jest niezwykle bogaty w składniki mineralne, takie jak: żelazo, kwas foliowy, potas, wapno.
Zobacz…