Yerba mate doda ci energii http://zdrowszeznatury.pl

Yerba mate doda ci energii

Yerba mate doda ci energii
29 głosów, średnia 4.27 (ocena ogólna 80%)

yerba mate

Suszone liście ostrokrzewu paragwajskiego znane pod nazwą yerba mate, używane są do tworzenia popularnego naparu. W krajach Ameryki Południowej mate znana jest już od XVII wieku. Napar, zawierający naturalnie kofeinę, pija się w Argentynie, Paragwaju i Brazylii. W Polsce yerba mate staje się coraz bardziej popularna, stanowiąc konkurencję dla kawy. Oprócz właściwości pobudzających, napój ma także pozytywny wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie. Co więcej, może zapobiegać wielu chorobom i wspomagać odchudzanie.

Historia cudownego napoju

Kiedy w połowie XVII wieku jezuiccy misjonarze dotarli do dorzecza Parany, mieli okazję poznać zwyczaje plemienia Guarani, zamieszkującego tamte tereny. Ulubioną używką tubylców były liście ostrokrzewu paragwajskiego, których żucie dodawało energii i oczyszczało umysł. Z liści krzewu przygotowywano również napar, który zwykle dosładzano stewią. Misjonarze cudowny napój nazwali mianem „yerba mate” (yerba – ziele, mati – tykwa) i rozpropagowali w Europie, jednak największą popularność yerba mate zdobyła w Ameryce Południowej, gdzie zakładano kolejne plantacje ziela.

Metody parzenia liści

Yerba mate podaje się w specjalnych naczynkach, wykonanych z tykwy, drewna lub ceramiki. Noszą one nazwę „mate”. Procedura parzenia yerba mate wcale nie jest prosta i wymaga wprawy. Susz z ziela należy wsypać do naczynka tak, by zajęło maksymalnie ¾ jego objętości. Aby najdrobniejsze listki wyszły na wierzch, należy przykryć mate dłonią, odwrócić naczynko do góry dnem i jeszcze kilkakrotnie nim potrząsnąć. Kiedy susz osiądzie po jednaj stronie kubeczka, można umieścić w nim bombillę – metalową rurkę. Później liście zalewa się wodą (do 80°C) i po 10 minutach można rozkoszować się smakiem i aromatem wspaniałego naparu.

Wpływ na zdrowie

Najważniejszą właściwością yerba mate, którą odkryli już Indianie Guarani, jest pobudzenie organizmu, dzięki zawartej w liściach kofeinie. Yerba ma również korzystny wpływ na zdrowie, bowiem jest źródłem polifenoli. Badania wykazały, że regularne picie naparu poprawia odporność, obniża poziom cholesterolu, korzystnie oddziałuje na układ krążenia, wątrobę, a także stymuluje układ nerwowy.

Yerba mate a odchudzanie

Przeprowadzono wiele badań, potwierdzających wpływ yerba mate na odchudzanie. Dzięki obniżeniu poziomu cholesterolu oraz zwiększeniu aktywności umysłu, jest możliwa szybsza utrata zbędnych kilogramów. Yerba mate wspomaga chudnięcie poprzez hamowanie apetytu oraz zwiększenie poziomu utleniania tłuszczów. W pewnym stopniu usprawnia ona trawienie, a także obniża ryzyko chorób układu krążenia. Obecnie coraz więcej preparatów odchudzających zawiera yerba mate jako aktywny składnik, redukujący nadwagę.

Polecane produkty:

Błonnik z czarnej aronii
Sacha Inchi - jedzenie na odmłodzenie http://zdrowaznatury.pl
Błonnik z czarnej aronii
Błonnik z czarnej aronii zawiera polifenole – antocyjany
i katechiny, kwasy organiczne, związki pektynowe i taniny, co powoduje jego niezwykle silne działanie antyoksydacyjne.
Zobacz…