Złocień maruna – działa jak aspiryna http://zdrowszeznatury.pl

Złocień maruna – działa jak aspiryna

Złocień maruna – działa jak aspiryna
33 głosów, średnia 4.38 (ocena ogólna 82%)

Złocień maruna – działa jak aspiryna http://zdrowszeznatury.pl

Chociaż wygląda jak popularny „rumianek” , to nim nie jest.  Ta znana od wieków i uprawiana jako roślina ozdobna i lecznicza, to złocień maruna.  Jest bardzo aromatyczny i ma wielorakie zastosowanie.  W średniowieczu złocienie wykorzystywano w leczeniu gorączki, bólach głowy, chorobach zakaźnych, zapaleniu jamy ustnej, płuc i odbytu. Naparów i odwarów z ziela używano w zaburzeniach trawienia, miesiączkowania i zewnętrznie w obrzękach i stłuczeniach. Obecnie w medycynie chińskiej złocienie w połączeniu z innymi roślinami stosuje się w zwalczaniu pierwszych objawów przeziębienia i grypy.

Współczesne badania potwierdziły lecznicze działanie tej rośliny. W złocieniu najważniejszą, aktywną farmakologicznie grupą jest  partenolid. To właśnie dzięki niemu można wykorzystywać złocienia w:

W leczeniu i w profilaktyce migreny 

Mechanizm działania złocienia w migrenie jest złożony i wciąż niecałkowicie wyjaśniony, chociaż skuteczny. Połączenie złocienia maruny i kory wierzby zmniejszało liczbę ataków migreny o 57,2% po 6 tygodniach leczenia, o 61,7% po 12 tygodniach, obniżało także ich nasilenie i czas trwania.

Przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie

W badaniach stwierdzono podobieństwo efektów leczniczych niesteroidowych środków przeciwzapalnych, szczególnie kwasu acetylosalicylowego i ziela maruny.

Przeciwbakteryjne 

Olejek eteryczny z złocienia maruny  hamował wzrost wielu szczepów bakterii, najsilniej Bacillus subtilis i Staphylococcus aureus. Także wyciągi etanolowe z części nadziemnych maruny wykazywały szerokie spektrum aktywności przeciw bakteriom gram-dodatnim, grzybom oraz dermatofitom.

 Przeciwnowotworowe 

Stwierdzono aktywność przeciwnowotworową partenolidu. Partenolid działa na białka biorące udział w procesach powstawania i progresji nowotworów.Wykazuje również działanie cytotoksycznie lub cytostatycznie, zależnie od rodzaju komórek nowotworowych i stosowanych stężeń leku. Ze względu na niską toksyczność partenolidu może się on okazać pomocny w leczeniu: raka jelita grubego, raka płuc, czerniaka skóry oraz glejaka mózgu.

Jak stosować złocień maruna?

Najprostszym sposobem jest sporządzenie naparu. 2 łyżki złocienia zalać szklanką wrzącej wody. Odstawiamy pod przykryciem na 20 minut. Pijemy 1-2 szklanki dziennie przy przeziębieniu, grypie, bólach głowy, pasożytach wewnętrznych. Tak  przygotowany napar po ostudzeniu może być wykorzystany jako płukanka przy infekcjach bakteryjnych gardła i jamy ustnej. Zewnętrznie naparem możemy okładać zmiany skórne, zainfekowane i dziwnie gojące się rany, wypryski, czyraki; w postaci nasiadówek przy świądzie odbytu, białych upławach i infekcjach narządów płciowych. Napar będzie działał ponadto napotnie i pobudzi miesiączkowanie.

 

Na podstawie artykułu dr n. farm. Jadwiga Nartowskiej.

Polecane produkty:

Błonnik jabłkowy
Sacha Inchi ( Plukenetia volubilis ) http://zdrowaznatury.pl
Błonnik jabłkowy
Usprawnia pracę wszystkich narządów przewodu pokarmowego
i znacznie skraca czas perystaltyki jelit.
Zobacz…