???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Kolagen i jego kluczowa rola w naszym życiu

Kolagen i jego kluczowa rola w naszym życiu

Kolagen czyli dokładniej białko kolagenowe stanowi 30% masy białka ludzkiego i jest jednym z najważniejszych i najbardziej skomplikowanych polimerów naturalnych [1,3].

Co to oznacza?

Kolagen stanowi pierwszą barierę ochronną organizmu, zarówno przez skórę jak i błonę śluzową. Występuje praktycznie we wszystkich tkankach naszego organizmu, dzięki czemu odpowiada za ich elastyczność i wytrzymałość. Możemy go znaleźć w zasadzie w całym naszym ciele, począwszy od stawów i więzadeł, poprzez skórę, kości, ścięgna, nerki, wątrobę, oczy, jelito, macicę, mózg, serce. Ze względu na różnice w budowie możemy już rozróżnić 29 typów kolagenu [3,4,7].

Kolagen niezależnie od pochodzenia zawiera 19 aminokwasów. Zawiera duże ilości proliny oraz glicyny co stanowi o jego wyjątkowości.  Zbudowany jest głównie z aminokwasów argininy, glicyny i kwasu asparaginowego, a woda jest jego nieodłącznym składnikiem, która determinuje jego aktywność biologiczną [1].

Kolageny nazywane „klasycznymi” czyli fibrylarne (między innymi typu I i typu III) stanową grupę kolagenów z biochemicznego punktu widzenia najbardziej pożądanych. Kolagen typu I znajdziemy w skórze (85-90% kolagenu skóry), kościach, ścięgnie, więzadłach i rogówce, natomiast kolagen typu III w skórze (15% kolagenu w skórze), naczyniach, jelicie i macicy [3].

Warto również wiedzieć, że hydrolizaty kolagenowe powstają w procesie rozrywania wiązań chemicznych. Dlatego nie stanowią żadnego typu kolagenu. Natomiast zawierają pełny skład aminokwasów i peptydów kolagenowych [6].

Zdolność organizmu do syntezy kolagenu maleje pod wpływem [4,5]:

  • wieku
  • nadmiernej aktywności fizycznej
  • przy chorobach autoimmunologicznych
  • przy niedoborach aminokwasów, witaminowo-mineralnych, zwłaszcza witamin A i C oraz miedzi i krzemu

 

Dlatego nasz wygląd i kondycja tak bardzo jest uzależniona od prawidłowego wytwarzania kolagenu.

 ???????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????????

Objawy niedoboru kolagenu [2,4,7,8]:

  • podatność na infekcje
  • zmarszczki
  • cellulit
  • zły wygląd włosów, skóry i paznokci
  • skurczona, zgarbiona sylwetka
  • pogorszony wzrok
  • ból mięsni i stawów
  • sztywne i słabe tętnice
  • popękane naczynia krwionośne
  • spowolnienie krążenia
  • zawał
  • miażdżyca
  • nowotwór
  • udar

 

Dla tego chcąc zachować na lata piękny wygląd i zdrowie warto zadbać o zdrowy tryb życia, wykluczyć złe nawyki, zadbać o aktywność ruchową oraz o właściwą suplementację.

 

Autor:

Mgr Jolanta Gębczak

Dietetyk kliniczny

 

Źródła:

  1. Marlena Gauza, Leszek Kubisz, Józef Przybylski „Właściwości preparatów kolagenowych ze skór ryb pozyskiwanych metodą kwaśnej hydratacji” Nowiny Lekarskie 2010, 79, 3, str. 157–162
  2. Aleksandra Kruk, Agnieszka Gadomska-Gajadhur, Paweł Ruśkowski „Zastosowanie bioresorbowalnych rusztowań w inżynierii tkankowej” 01.2015 rok, 97
  3. Marta Bana, Krystyna Pietrucha  „Typy i struktura białka kolagenowego” Zeszyty Naukowe Politechniki Łodźkiej,  Nr 1058 Chemia Spożywcza i Biotechnologia, z. 73 2009, str. 93-103
  4. dr Krzysztof Kaczyński, dr Andrzej Ignaciuk „Kolagen i jego rola w organizmie człowieka” Food Forum 08-09.2017, str. 69-73
  5. Pokarm dla skóry. Nexus nr 8 (6/1999) Maurice J. Czerniak
  6. Olimpia Baranowska „Kolagen kolagenowi nie równy”, „Świat Przemysłu Kosmetycznego” Wydawnictwo FARMACOM, 3/2012
  7. Janusz Dąbrowski „Naturalne składniki suplementów diety” wyd. ADAMASCENICUM Sp. Z o.o. , str. 102-104
  8. Katarzyna Lewko „ Leczenie dobrą dietą” wyd. SBM Sp. Z o.o. Warszawa 2016 rok, str. 259-266

 

Celem wpisów na blogu jest przedstawienie informacji, poglądów, opinii opartych na wynikach prac  badawczych i literaturze ogólnodostępnej. Substancji opisywanych na blogu nie należy  traktować jako lekarstw lub produktów farmaceutycznych stosowanych w procesie leczenia chorób. Głównym celem wpisów jest propagowanie zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety.

 

Wszelkie informacje zawarte na blogu objęte są prawami autorskimi majątkowymi. Prawa autorskie przysługują Pharmovit Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Płocku Plac G.Narutowicza 1/6. Wszelkie kopiowanie całości bądź części informacji zawartych na blogu bez uprzedniej pisemnej zgody Pharmovit Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa jest zabronione.