illustration of Panax Ginseng.

Żeń-szeń właściwy

Żeń-szeń właściwy, tzw. koreański, pod łacińską nazwą Panax ginseng jest silnym adaptogenem. W języku chińskim Ren-shen znaczy człowiek –korzeń. W tradycyjnej medycynie chińskiej jest stosowany od tysięcy lat jako środek zapewniający długowieczność oraz wspierający dobre samopoczucie. Do Europy przybył po raz pierwszy w średniowieczu, a od XVII stulecia zagościł na stałe[4,5].

Jest bogaty w [3,5]:

  • cenną kilkuprocentową mieszankę dwudziestu glikozydów saponinowych, które stanowią połączenie cukrów prostych z aglikonami
  • witaminy: B1, B2, B3, B12, C, E
  • minerały: wapń, żelazo, magnez, cynk, krzem, miedź, bor, siarkę
  • aminokwasy
  • olejki eteryczne

Dzięki znaczącej  zawartości saponin zwanych ginsenozydami wspomaga organizm przy [1,2,4,5,6,7]:

  • jego wzmocnieniu
  • obniżeniu poziomu cukru we krwi
  • poprawie parametrów krwi
  • zmęczeniu
  • wzroście ilości energii i zdolności organizmu do podejmowania wysiłku
  • przyspieszeniu gojenia się ran
  • otępieniu umysłowym
  • podtrzymaniu aktywności w starszym wieku
  • wydalaniu produktów przemiany materii
  • impotencji
  • bezpłodności

illustration of Panax Ginseng.

Bogactwo minerałów obecnych w żeń-szeniu  wspomaga pracę ośrodkowego układu nerwowego, wpływa relaksująco i uspokajająco na organizm oraz wspiera zdolność zapamiętywania i koncentracji [2,7].

Wspomaga wytrzymałość psychiczną oraz fizyczną w sytuacjach stresowych i ekstremalnych, również w sporcie wyczynowym [4]. Stosowanie suplementacji preparatami zawierającymi wyciąg z Panax ginseng stanowi istotną rolę w sportach wymagających natychmiastowej reakcji na otoczenie np. w tenisie i grach zespołowych. Jego stosowanie może przyczynić się do redukcji masy ciała, pomóc pobudzić funkcjonowanie komórek oraz regulację poziomu hormonów w organizmie, co z kolei może korzystnie wpłynąć na młody wygląd skóry oraz zapobiec łysieniu i wypadaniu włosów. Dzięki własnościom przeciwzapalnym jest pomocny przy atopowym zapaleniu skóry [5,8,9].

Korzeń żeń-szenia to legendarny afrodyzjak. Skutecznie wpływa na rozszerzenie się naczyń krwionośnych, co wspomaga prawidłową erekcję [4,8].

Badania przeprowadzone w Korei wykazały, że osoby zażywające żeń-szeń właściwy były
2-krotnie mniej narażone na zachorowanie na nowotwory, niż osoby które go nie przyjmowały. Stąd można wnioskować, że Panax ginseng może hamować rozwój niektórych komórek nowotworowych. Wspomaga również zapobieganie rozrostowi oraz przerzutom nowotworów, zwłaszcza płuc i przewodu pokarmowego[4].

Wg badań klinicznych Panax ginseng zdecydowanie wpływa na zwiększenie odporności organizmu na infekcje, wspomaga ochronę żołądka i dwunastnicy przed powstawaniem wrzodów. Wykazuje pozytywny wpływ w zapobieganiu miażdżycy naczyń, obniżeniu poziomu „złego cholesterolu”, przyczynia się do obniżenia poziomu trójglicerydów w surowicy krwi oraz chroni tkankę kostną przed osteoporozą [1,3].

 

Autor:

Mgr Jolanta Gębczak

Dietetyk kliniczny

 

Źródła:

  1. Roxy Dillon „ Bio-młodość. Jak cofnąć zegar biologiczny” Bukowy Las, Wrocław 2016, str.185-189
  2. David Frawley, Vasant Lad „Joga ziół. Ziołolecznictwo ajurwedyjskie” wyd. a-ajurweda.pl, Kraków 2012, str. 207-209
  3. Redakcja kwartalnika „Medycyny świata” „Ze skarbnicy dawnej medycyny chińskiej Żeń-szeń”, wyd. „Prestiż” Warszawa 1989, str.15, 22-25
  4. Przegląd Reader’s Digest „Uzdrawiająca moc witamin, minerałów i ziół” Warszawa 2000,
    192-193
  5. Janusz Dąbrowski „Naturalne składniki suplementów diety” wyd. ADAMASCENICUM Sp. Z o.o. , str. 164-168
  6. Dr James A. Duke „Księga zdrowia. Ziołowa apteka domowa” wyd. publicat, Poznań 2011,
    574
  7. Mgr Marzena Lamont „Znaczenie diety dla koncentracji i pamięci” artykuł Food Forum kwiecień-maj 2017, str. 56-61
  8. Halina Bojarowicz, Paulina Dźwigulska „Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie” Hygeia Public Health 2012, 47(4): 433-441
  9. Jegier A (red). Dozwolone i niedozwolone wspomaganie zdolności wysiłkowych człowieka. PTMS, Łódź 2007: 9-49, 50-84, 85-117, 118-136.

 

Celem wpisów na blogu jest przedstawienie informacji, poglądów, opinii opartych na wynikach prac  badawczych i literaturze ogólnodostępnej. Substancji opisywanych na blogu nie należy  traktować jako lekarstw lub produktów farmaceutycznych stosowanych w procesie leczenia chorób. Głównym celem wpisów jest propagowanie zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety.

 

Wszelkie informacje zawarte na blogu objęte są prawami autorskimi majątkowymi. Prawa autorskie przysługują Pharmovit Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Płocku Plac G.Narutowicza 1/6. Wszelkie kopiowanie całości bądź części informacji zawartych na blogu bez uprzedniej pisemnej zgody Pharmovit Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa jest zabronione.