Freshly baked rustic village bread (baguettes) wrapped in paper

Chleb gryczany

Chleb gryczany prosty i niemalże doskonały, ponieważ bez mąki, bez glutenu, bez drożdży, bez cukru

Coraz więcej osób szuka alternatywy dla tradycyjnego chleba, ale często nie wiemy po co sięgnąć, a większość przepisów wydaje nam się trudne i pracochłonne. Przedstawiamy prosty, niezwykle zdrowy i smaczny chleb doskonały zarówno dla osób cierpiących na cukrzycę, jak dla wegan, osób wykluczających z diety pszenicę, gluten, laktozę i drożdże. Przy odrobinie chęci i fantazji kulinarnych możemy go za każdym razem inaczej urozmaicić, tak aby każdego dnia przynosił nam kolejne niezwykłe smaki. Zobacz jakie to proste!

Freshly baked rustic village bread (baguettes) wrapped in paper

Przygotuj:

  • 500 gr kaszy gryczanej niepalonej
  • 2,5 łyżeczki soli kłodawskiej
  • 2,5 szklanki wody + dodatkowa do uzupełniania
  • Nasiona, siemię lniane opcjonalnie
  • Zioła: rozmaryn, bazylia, czosnek niedźwiedzi opcjonalnie

Sposób przygotowania:

Kaszę dokładnie opłucz pod bieżącą wodą, zalej wodą i odstaw na noc. Rano zamieszaj, jeżeli trzeba to dolej dodatkową wodę, aby kasza na pewno była całkowicie pod wodą i odstaw na kolejne 12 godzin w ciepłe miejsce. Wieczorem odlej nadmiar wody – powyżej poziomu kaszy, rozdrobnij kaszę blenderem na pół gładką masę, dodaj sól oraz opcjonalnie dodatki. Powstałą zmieszaną masę przelej do keksówki wyłożonej papierem do pieczenia i odstawiamy do zimnego piekarnika na noc. W tym czasie powstała masa powinna lekko się wybrzuszyć. Pieczemy chleb w 200 stopniach przez ok 60 min. Wyjmij blaszkę z piekarnika, a chlebek z blaszki i ciesz się pysznym, bezglutenowym, niezwykle zdrowym chlebkiem.

Autor:

Mgr Jolanta Gębczak

Dietetyk kliniczny

 

Celem wpisów na blogu jest przedstawienie informacji, poglądów, opinii opartych na wynikach prac  badawczych i literaturze ogólnodostępnej. Substancji opisywanych na blogu nie należy  traktować jako lekarstw lub produktów farmaceutycznych stosowanych w procesie leczenia chorób. Głównym celem wpisów jest propagowanie zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety.

 

Wszelkie informacje zawarte na blogu objęte są prawami autorskimi majątkowymi. Prawa autorskie przysługują Pharmovit Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Płocku Plac G.Narutowicza 1/6. Wszelkie kopiowanie całości bądź części informacji zawartych na blogu bez uprzedniej pisemnej zgody Pharmovit Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa jest zabronione.