Diosmina z hesperydyną

Diosmina  – 7-rutynozyd diosmetyny  to naturalnie występujący glikozyd flawonoidowy występujący w różnych materiałach roślinnych, głównie owocach cytrusowych [5].

Hesperydyna jest związkiem lipofilowym, występującym w owocni pomarańczy, czy liściach mięty pieprzowej, który wykazuje farmakologiczne działanie ośrodkowe jako środek przeciwbólowy, przeciwlękowy i  uspakajający. Skutecznie przekracza barierę krew-mózg  [1,5]. Hesperydyna często towarzyszy diosminie jako naturalnemu związkowi  w różnych preparatach farmaceutycznych [2].

Połączenie diosminy z hestperydyną w stosunku 9:1 jest określane jako MPFF (Micronized Purified Flavonoid Fraction) czyli zmikronizowana, oczyszczona frakcja flawonoidowa [8].

Działanie MPFF [3,4,5]:

  • przeciwzapalne
  • przeciwutleniające
  • chroni żylne naczynia krwionośne
  • zwiększa drenaż limfatyczny
  • wzmacnia napięcie żylne
  • przeciwniedokrwienne
  • przeciwpłytkowe
  • przeciwalergiczne

Kiedy stosować [1,2,4,6,7,8]:

  • niewydolność żylna
  • żylaki kończyn dolnych
  • nadciśnienie żylne
  • owrzodzenie nóg spowodowane złym krążeniem
  • hemoroidy
  • obrzęk limfatyczny
  • cukrzyca
  • zapalenia skóry
  • zapalenia okrężnicy
  • zespół przedmiesiączkowy
  • ból neuropatyczny

diosmina

Podczas badania przeprowadzonego przez Buckshee i wsp. 50-ciu ciężarnym kobietom z wewnętrznymi hemoroidami został podany preparat z diosminą na 8 tyg. przed porodem i 4 tyg. po porodzie. Stwierdzono, że u 66% badanych kobiet nastąpiło złagodzenie ostrych symptomów w 4 dniu po rozpoczęciu leczenia. Co bardzo istotne, badacze dowiedli skuteczności i bezpieczeństwa stosowania diosminy u kobiet w ciąży, bez żadnych ubocznych skutków na jej przebieg. Jak wykazali podawanie diosminy również nie ma wpływu na rozwój płodu, wagę urodzeniową noworodków, rozwój niemowlęcy czy karmienie[4].

Bioflawonoidowa hesperydyna łagodzi przeczulicę mechaniczną i cieplną w eksperymentalnym modelu bólu neuropatycznego. Efekt ten poprawia się dzięki połączeniu z diosminą. Objawy te obejmują czynność ośrodkową i częściowy udział dopaminergicznego, GABA-ergicznego i opioidergicznego przekaźnictwa nerwowego, co sugeruje potencjalne zastosowanie tych połączonych flawonoidów w klinicznym przewlekłym bólu neuropatycznym [1].

W innym badaniu wykazano, że poprzez podawanie doustne diosminy przez 45 dni nastąpiło wyraźne złagodzenie cukrzycy  u szczurów.  W kolejnym badaniu, po doustnym podaniu diosminy 10 mg / kg zdrowym ochotnikom przez 1 godzinę, stężenie diosminy w osoczu ludzkim wynosiło 417 ± 94,1 ng / ml, które powoli zmniejszało się po 2 godzinach. Oprócz działania przeciwzapalnego  diosmina wzmacnia napięcie żylne poprzez przedłużenie aktywności norepinefryny w ciele. Zasadniczo, diosmina należy do profilu bezpieczeństwa w badaniach na zwierzętach i jest zawarta w Farmakopei Europejskiej. Diosmina została klinicznie wprowadzona do leczenia niewydolności żylnej.  Dodatkowo, doustne podawanie diosminy przez 7 dni (50 lub 100 mg / kg / dzień) poprawiało funkcje serca w modelu zaburzeń czynności serca związanych z niedokrwieniem i reperfuzją. Zaburzenia czynności układu krążenia są częstym powikłaniem cukrzycy, a diosmina pod postacią MPFF wydaje się nie tylko użyteczna w zmniejszaniu hiperglikemii, ale także w celu poprawy zaburzeń sercowo-naczyniowych [7].

Kolejne badanie potwierdziło, że zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet podawanie raz dziennie 1000 mg MPFF przez 1 miesiąc znacznie zmniejszyło średnicę żyły i częstość refluksu we krwi, poprawiając hemodynamikę miednicy, a tym samym zmniejszając ostrość objawów klinicznych tej wtórnej choroby żylakowatej [8].

Autor:

Mgr Jolanta Gębczak

Dietetyk kliniczny

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5031820/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4986112/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4334002/
  4. http://www.czytelniamedyczna.pl/5032,skuteczno-i-bezpieczestwo-stosowania-diosminy-w-chorobie-hemoroidalnej.html
  5. Stanisław Kohmunzer „Farmakognozja” Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016, str. 159-160, 165
  6. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1030/diosmin
  7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5537799/
  8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4870055/

 

Celem wpisów na blogu jest przedstawienie informacji, poglądów, opinii opartych na wynikach prac  badawczych i literaturze ogólnodostępnej. Substancji opisywanych na blogu nie należy  traktować jako lekarstw lub produktów farmaceutycznych stosowanych w procesie leczenia chorób. Głównym celem wpisów jest propagowanie zdrowego trybu życia i zbilansowanej diety.

 

Wszelkie informacje zawarte na blogu objęte są prawami autorskimi majątkowymi. Prawa autorskie przysługują Pharmovit Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa z siedzibą w Płocku Plac G.Narutowicza 1/6. Wszelkie kopiowanie całości bądź części informacji zawartych na blogu bez uprzedniej pisemnej zgody Pharmovit Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością Spółka komandytowa jest zabronione.